انفجار بیروت؛ دولت لبنان استعفا داد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ دولت لبنان به دنبال انفجار عظیم هفته پیش در بیروت و اعتراضات متعاقب آن، استعفا کرده است.

حسان دیاب، نخست وزیر، در سخنانی تلویزیونی، نظام حاکم در لبنان را فاسد خواند و گفت که عناصر بدخواه، تلاش‌هایش برای اصلاح امور را خنثی کردند.

آقای دیاب دلیل انفجار مهیب هفته گذشته در بیروت را هم فساد مزمن دانست.

در آن انفجار که در یک انبار نیترات آمونیوم اتفاق افتاد بیش از دویست نفر جان باختند.

در پی استعفای «حسان دیاب» نخست‌وزیر لبنان و اعضای کابینه وی، وزارت امور خارجه فرانسه شامگاه دوشنبه اعلام کرد که در شرایط کنونی تشکیل هرچه زودتر دولت جدید در لبنان باید در اولویت قرار گیرد.

وزارت امور خارجه فرانسه با اشاره به اینکه بازسازی بیروت و اجرای اصلاحات اساسی بزرگترین چالش‌های دولت بعدی به شمار می‌رود، خواستار اجرای خواسته‌های معترضان مبنی بر انجام اصلاحات شد و تأکید کرد که بدون انجام اصلاحات، لبنان به سمت فروپاشی پیش خواهد رفت.

«کایلی مک‌اینانی» سخنگوی کاخ سفید نیز در نشست خبری روزانه خود، در خصوص استعفای دولت لبنان به خبرنگاران گفت: «این موضوع به اطلاع رئیس‌جمهور ترامپ رسیده است. ما به دقت اوضاع لبنان را رصد می‌کنیم، اما با توجه به اینکه این اتفاق [استعفای دولت لبنان] به تازگی رخ داده است، من درباره جزئیات آن اطلاعات دقیقی ندارم.»

ساعاتی پیش «حسان دیاب» نخست‌وزیر لبنان که کمتر از ۷ ماه از حضورش در این سمت می‌گذشت، طی نطقی تلویزیونی خطاب به ملت لبنان استعفای خود را اعلام کرد.

پس از استعفای نخست‌وزیر لبنان، «میشل عون» رئیس جمهور این کشور ضمن پذیرفتن این استعفا، وی را به سمت «نخست وزیر پیشبرد امور» منصوب کرد.