انفجار بیروت؛ مکرون: کنفرانس بین المللی کمک به لبنان به زودی برگزار می‌شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگامامانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه روز پنجشنبه ۱۶ مرداد در جریان دیدار خود از بیروت گفت٬ در روزهای آینده یک کنفرانس بین المللی برای جمع آوری کمک مالی به لبنان برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس مردم سال‌ها فساد مالی و سوءمدیریت سیاستمداران لبنانی را مسئول انفجار فاجعه بار روز سه شنبه می دانند. گروهی از مردم که هنگام دیدار آقای مکرون تجمع کرده بودند فریاد «انقلاب» و «سرنگونی حکومت» را سر می دادند.

رییس جمهور فرانسه وعده داد که حکومت در این زمینه با شفافیت عمل خواهد کرد تا کمک‌های مالی مستقیما به مردم و نهادهای امداد رسان برسد.

وزارت بهداشت لبنان روز پنج‌شنبه ۱۶ مرداد اعلام کرد که شمار قربانیان انفجار عظیم بندر بیروت به ۱۴۵ نفر رسیده و دست‌کم ۵ هزار نفر هم بر اثر این حادثه زخمی شده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها صدها نفر همچنان مفقودند و داوطلبان صلیب سرخ جهانی که در آوارهای باقی‌مانده از انفجار مشغول جستجو هستند، می‌گویند که انتظار می‌رود آمار قربانیان افزایش یابد.

آقای مکرون از مناطق ویران شده در بندر لبنان و محلات اطراف آن بازدید کرد. رییس جمهور فرانسه گفت با رهبران لبنان گفتگو خواهد کرد و افزود:«امروز بعد از ظهر در گفتگو با آنها یک توافق سیاسی جدید را پیشنهاد خواهم داد. من اوایل سپتامبر برمی گردم و اگر آنها نتوانند این کار را انجام دهند من به وعده‌ای که به شما داده‌ام عمل خواهم کرد.»

او در عین حال تاکید کرد که کمک‌های فرانسه به لبنان شفاف خواهد بود و «به دست افراد فاسد نخواهد افتاد.»

رییس جمهور فرانسه در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به مردم لبنان گفت: «این سفر فرصت خوبی برای گفت‌وگوهای صریح با رهبران و نهادهای حکومتی لبنان بوده است.»

او افزود که فرانسه تلاش خواهد کرد کمک‌های مالی به لبنان را هماهنگ کند ولی درعین حال تاکید کرد «اگر لبنان اصلاحات لازم را انجام ندهد روند غرق شدن کشور ادامه خواهد یافت.»

تاکنون کشورهای زیادی وعده کمک مالی داده اند ولی لبنان با یک بحران اقتصادی شدید روبرو است و هنوز مشخص نیست که جامعه بین المللی دقیقا چه مبلغی کمک خواهد کرد. درعین حال این نگرانی وجود دارد که تحت تاثیر فساد مالی گسترده در نهادهای حکومتی بخش زیادی از این کمک‌ها حیف و میل شود.

فرماندار بیروت خسارات مالی ناشی از انفجار روز سه شنبه را بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار تخمین زده و می‌گوید حدود ۳۰۰ هزار نفر بی‌خانمان شده اند. همزمان با بستری شدن هزاران نفر در بیمارستان‌ها و هجوم خانواده‌ها برای دیدن مجروحان گسترش شیوع ویروس بر نگرانی‌ها افزوده است.

یکی از فرضیه‌هایی که در مورد دلیل انفجار مطرح شده وقوع آتش سوزی در یک انبار مواد آتش بازی است که از قرار معلوم در نزدیکی انبار نیترات آمونیوم قرار داشته است. فرضیه دوم این است که انفجار بر اثر جوشکاری برای تعمیر دروازه و بدنه انبار شماره ۱۲ که محل نگهداری مواد شیمیایی قابل انفجار بوده روی داده است.

طبق آمارهای رسمی تاکنون بیش از پنج هزار و ۴۰۰ مورد ابتلا به ویروس در لبنان شناسایی شده ولی با توجه به تعداد مجروحان انفجار روز سه شنبه بیمارستان‌های بیروت به شدت تحت فشار هستند. مقامات بهداشتی کشور هشدار می دهند که در صورت عدم دریافت کمک‌های فوری کشور قادر به کنترل شیوع ویروس نخواهد بود و جان هزاران نفر به خطر خواهد افتاد.