انفجار و آتش‌سوزی گسترده در یک مجتمع شیمیایی آمریکا/ تخلیه ساکنین تا شعاع ۱ مایلی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام انفجار یک مجتمع شیمیایی در ایالت ایلینوی آمریکا در صبح روز دوشنبه ۲۴ خرداد به وقت محلی منجر به آتش‌سوزی گسترده در آن شد.

تصاویر و فیلم‌های منتشر شده، حجم عظیمی از زبانه‌های آتش و بلند شدن دود گسترده از این مجمتع شیمیایی را نشان می‌دهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که آتش‌سوزی در صبح روز دوشنبه در مجتمع شیمیایی «چِم تول» در نزدیکی روستای راکتون ایالت ایلینوی و شمال غرب شهر شیکاگو اتفاق افتاده است.

این مجتمع بزرگترین تولیدکننده گریس در آمریکا است که برخی دیگر از محصولات نفتی مانند روان‌کننده‌ها و انواع روغن‌های صنعتی را تولید می‌کند.

بر اساس گفته‌های رئیس اداره آتش‌نشانی راکتون، زمانی که ماموران این اداره به مجتمع رسیده‌اند، ۷۰ کارگر در محل بودند که همه آن‌ها به سلامت به خارج از محل حادثه منتقل شدند و تنها یک کارگر جراحت جزئی برداشته است.

اداره پلیس راکتون به ساکنان و کسبه‌های اطراف این مجتمع توصیه کرده است به خاطر دود عظیم ناشی از آتش‌سوزی محصولات نفتی، محل را ترک کنند و منتظر دستورالعمل‌های آتی باشند.

مقامات محلی می‌گویند در حال حاضر تهدیدی برای آلودگی هوای منطقه و «کابوس زیست‌محیطی» وجود ندارد، اما برای اطمینان، ساکنان اطراف محل حادثه تا شعاع یک مایلی به محل‌های دیگر منتقل شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های رسمی هزار نفر از ساکنان روستا در شعاع یک مایلی محل آتش‌سوزی از این حادثه متاثر شده‌اند.