انفجار یک نفتکش در سواحل شهر بندری جده عربستان

پایگاه خبری / تحلیلی نگامیک شرکت حمل‌ونقل روز دوشنبه ۲۴ آذر اعلام کرد که نفتکشی در بندر جده عربستان سعودی یکشنبه شب از ناحیه «یک منبع خارجی» مورد اصابت قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گروه بی دبلیو در اطلاعیه‌ای گفته است ۲۲ ملوان نفتکش بی دبلیو رینه که با پرچم سنگاپور حرکت می‌کرد بدون هیچ جراحتی نجات یافتند. این شرکت هشدار داد که ممکن است در نتیجه این انفجار، نفت به بیرون نشت کرده باشد.

این تازه‌ترین نمونه از حمله به کشتی‌ها در جنگ طولانی‌مدت یمن است.

عربستان سعودی هیچ گزارشی درباره این انفجار منتشر نکرده است، با این حال حمله روز دوشنبه پس از آن اتفاق می‌افتد که ماه گذشته یک مین دریایی به نفتکشی در سواحل عربستان صدمه زد. مقامات ریاض این حمله را به حوثی‌های یمن نسبت دادند.

مرکز عملیات‌های تجارت دریایی بریتانیا که زیرنظر نیروی دریایی سلطنتی این کشور است، از کشتی‌های در حال تردد در منطقه خواسته است که احتیاط‌های لازم را انجام داده و اعلام کرد که تحقیقات در جریان است.

شرکت اطلاعات دریایی دریاد گلوبال نیز وقوع این انفجار را تایید کرده است. هنوز دلیل بروز این حادثه مشخص نیست.

ناوگان پنجم دریایی آمریکا مستقر در بحرین که در خاورمیانه گشت‌زنی می‌کند حاضر به اظهارنظر در این زمینه نشده است.

ماه گذشته یک نفتکش دیگر در سواحل عربستان به دلیل اصابت به مین دریایی آسیب دید. در ماه جاری، حمله مرموزانه دیگری یک کشتی باری را در شهر بندری نیشتون یمن در شرق دور این کشور هدف قرار داد.

حوثی‌های یمن که از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌شوند، در دوره جنگ با عربستان سعودی بارها از مین‌های دریایی استفاده کرده‌اند. با این حال، گروه یاد شده که کنترل صنعا، پایتخت، را در دست دارد حاضر به پذیرش انفجار ماه گذشته نشد.

دریاد گلوبال می‌گوید اگر معلوم شود که حوثی‌ها حمله روز یکشنبه را انجام داده‌اند، این بیانگر «چرخشی اساسی هم در قابلیت‌های هدف‌گیری و هم هدف‌های مورد نظر» است.