انهدام برج محل استقرار الجزیره و آسوشیتدپرس در غزه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ برج ۱۳ طبقه‌ای جلا که محل استقرار دفتر شبکه الجزیره (به زبان انگلیسی) و خبرگزاری آسوشیتدپرس در نوار غزه بود، عصر شنبه و در پی حمله هوایی ارتش اسرائیل با اصابت سه موشک منهدم شد.

به گزارش فرارو، مدیر خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس می‌گوید از این حمله اسرائیل بهت‌زده و وحشت‌زده شده است. شبکه تلویزیونی الجزیره نیز این حمله را اقدامی وحشیانه خواند که هدفش جان خبرنگاران و ممانعت از افشای واقعیت بوده است.

خبرنگاران این دو رسانه می‌گویند تنها چند دقیقه پیش از هدف قرار گرفتن برج محل استقرارشان از محل گریخته و شاهد نابودی آن بودند.

جواد مهدی، مالک برج جلا گفت که یک افسر اطلاعاتی اسرائیل قبل از این که به برج حمله شود به او هشدار و یک ساعت فرصت داده است تا ساختمان تخلیه شود.

وی ی می‌گوید ده دقیقه دیگر از مامور اطلاعاتی اسرائیل وقت خواسته تا خبرنگاران بتوانند تجهیزات خود را جمع کنند، درخواستی که رد شده است.

ارتش اسرائیل مدعی شده که تجهیزات نظامی حماس در برج هدف جنگنده‌های اسرائیلی بوده است. در ادامه بیانیه ارتش آمده است این ساختمان همچنین دفاتر رسانه‌های غیرنظامی را در خود جای داده و حماس در پشت آن پنهان شده و به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کرده است.

ارتش اسرائیل می‌گوید پیش از حمله به غیرنظامیان داخل ساختمان هشدار و برای ترک برج به آن‌ها وقت کافی داده است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، ساعتی پس از فروریختن برج جلا نوشت امنیت روزنامه نگاران از مهمترین وظایف است.

وی در توییتی نوشت ما مستقیماً به اطلاع اسرائیلی‌ها رسانده‌ایم که اطمینان از امنیت و سلامت روزنامه نگاران و رسانه‌های مستقل از اصلی‌ترین مسئولیت‌هاست.

از زمان آغاز دور جدید جنگ میان غزه و اسرائیل تا لحظه تنظیم این خبر، ۱۳۹ فلسطینی و ۱۰ اسرائیلی کشته شده‌اند.