انگلستان، آلمان و فرانسه بیانیه مشترکی در مورد ادلب انتشار دادند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامانگلستان، آلمان و فرانسه حملات رژیم اسد و حامیانش به منطقه کاهش تنش در ادلب سوریه را محکوم نمودند

انگلستان، آلمان و فرانسه با انتشار بیانیه مشترکی ادامه حملات رژیم اسد و حامیان وی به منطقه کاهش تنش ادلب را محکوم کرده و از آنها خواستار پایان بخشی به عملیات‌ نظامی خود در این منطقه شدند. 
در این بیانیه ضمن ابراز نگرانی نسبت به ادامه حملات رژیم اسد به غیرنظامیان در ادلب گفته شده است : حملات هوایی و زمینی به مناطق مسکونی، استفاده از بمب‌ بشکه‌ای، بمباران زیرساخت‌های غیرنظامی مانند مدارس و مراکز بهداشت نقض آشکار قوانین بین‌المللی است. این اقدامات را به شدیدترین شکل مممکن محکوم می کنیم. 
حضور گروه‌های مندرج در لیست تروریسم سازمان ملل، در ادلب نگران کننده است. حملات این گروه‌ها در حال افزایش است، اما حملات رژیم اسد و حامیانش به میلیون‌ها غیرنظامی در این منطقه ربطی به مبارزه با تروریسم ندارد. 
این حملات باعث وخامت بیشتر وضعیت انسانی در منطقه می شود. به این دلیل از تمام طرف‌های درگیر در منطقه می خواهیم به حملات و اقدامات خشومت‌آمیز پایان دهند و به تعهدات خود در قبال توافق کاهش تنش در ادلب عمل کنند”.
گفتنی است ادلب و حومه آن که در کنترل مخالفان رژیم قرار دارد، در نشست ۵-۴ مه سال ۲۰۱۷ در آستانه، پایتخت قزاقستان جزو مناطق کاهش تنش اعلام شده، اما حملات رژیم اسد و روسیه به این منطقه ادامه دارد.
در ادامه رژیم کنترل منطقه سنجار، ابو دالی، رسم العبد، حجاز، ام رجیم، رمله، فرودگاه الظهور و الصهریه را در اوایل ۲۰۱۸ به دست گرفتند. این حملات به رغم توافق سوچی در ۱۷ سپتامبر همان سال همچنان ادامه دارد. 
مخالفان مسلح رژیم اسد نیز در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۱۸ طبق توافق‌نامه سوچی روند تحویل سلاح‌های سنگین خود در مناطق خلع سلاح را به پایان رساندند. 
براساس اعلام منابع دفاع مدنی سوریه در اثر حملات رژیم اسد و حامیانش از ۲۵ آوریل سال جاری تاکنون ۱۲۶ غیرنظامی کشته و بیش از ۳۰۰ تن دیگر مجروح شده‌اند.