انگیزه و برنامه جریان‌های سیاسی طرفدار ترامپ چه بود؟/حامیان فارسی زبان ترامپ از تهران تا لس‌آنجلس

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ حالا که تکلیف انتخابات امریکا تقریبا روشن شده و به نظر می‌رسد باید جو بایدن را ساکن جدید کاخ سفید نامید خوب است به این سوال مهم پاسخ دهیم که چرا دست کم دو جریان از درون ایران و یک جریان فارسی زبان اپوزیسیون هر سه به دنبال رای آوردن ترامپ بودند و رویایشان فعلا دود شده است.

جریان احمدی‌نژاد با توییت‌های عبدالرضا_داوری حمایت عریان خود از ایقای ترامپ در قدرت را نشان داد. آنها گمان می‌کردند اگر در امریکا ترامپ بر سر قدرت باشد در انتخابات ۱۴۰۰ ایران اولا نسخه اصلاح‌طلبان و اعتدالیون توسط هسته سخت قدرت پیچیده خواهد شد و در میان افراطیون هرکه سر برآورد در بهترین حالت کپی بی‌کیفیت احمدی‌نژاد است پس وقتی اصل جنس خانه مهیاست چرا باید گرد جهان چرخید؟

در کنار احمدی‌نژادی‌ها طیف تندروی داخلی هم بدشان نمی‌آمد ترامپ دوباره رای بیاورد. آنها تحلیلشان این بود که اگر ترامپ پیروز شود شانس حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات به شدت کاهش می‌یابد و شاهد انتخاباتی نظیر مجلس فعلی خواهیم بود. انتخاباتی با مشارکت پایین و پیروزی تضمین شده جریان مخالف دولت.

آنها همچنین احتمالا به درستی دریافته بودند که جریان احمدی‌نژاد اجازه حضور در میدان را نمی‌یابد برای همین خود را مصداق استراتژی مقابله ایران و امریکا می‌دانستند و تصور می‌کردند حتی اگر بنا بر مذاکره با دولت ترامپ باشد این خودشان هستند که اجازه می‌یابند چنین کاری انجام دهند.

اما در مورد جریان اپوزیسیون دلایل متعددی می‌توان نام برد. بدون اولویت بندی می‌توان این موارد را در نظر گرفت:

پبا روی کار آمدن دولتی دموکرات در ایران کمک‌های مالی بی‌حساب جمهوری‌خواهان به طیف‌های متعدد از سلطنت‌طلب فرشگردی تا حامیان جنگ و تحریم قطع می‌شود و دستگاه تبلیغاتی پر و پیمانی که از رسانه‌های فارسی وابسته به دولت امریکا تا لشگر توییت‌زن‌های فیک با کمبود منابع مالی مواجه خواهد شد و در این صورت طبیعی است که بسیاری از آنان حتی در خطر تامین معاش قرار گیرند.

تداوم دولت ترامپ می‌توانست با به خطر انداختن بیش از پیش اقتصاد ایران طبقه متوسط را به سمت اپوزیسیون شدن سوق دهد. تبلیغات گسترده بر روی #رضا_پهلوی فرزند آخرین شاه ایران می‌توانست نمایشی دروغین از ظرفیت‌های او برای ایرانِ پسا جمهوری اسلامی را پیش چشم مردم ایران قرار دهد. در واقع کنار رفتن ترامپ باعث می‌شود تا حامیان سلطنت نتوانند مانند گذشته از میان طبقه متوسط شهری یارگیری کنند.

به این دلایل روشن جریانی در داخل و جریان‌هایی که راس آنها بیرون از ایران است اما به زبان فارسی سخن می‌گویند به دنبال تداوم حضور ترامپ در کاخ سفید بودند اما این بار به فارسی سخت دریافتند انتخاب رییس جمهور مطلوب در ایالات متحده با توییت زدن به زبان فارسی از سوی اینان حاصل نمی‌شود.