ان‌بی‌سی: آمریکا در حال بررسی رفع تحریم خامنه‌ای است/ پافشاری ایران برای رفع تحریم‌ خامنه ای و بیت او علت اصلی عدم احیای برجام

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_شبکه ان‌بی‌سی به نقل از منابع مطلعی گزارش داد که دولت جو بایدن در حال بررسی رفع تحریم علیه آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در چارچوب مذاکرات هسته‌ای است.

این گزارش روز شنبه ۶ تیرماه از قول دو مقام آگاه و یک مقام سابق آمریکایی می‌گوید اگرچه تحریم آیت‌الله خامنه‌ای نمادین است، اما مقامات تهران تحریم بالاترین مقام کشور را توهین‌آمیز تلقی می‌کنند و برای دستابی به توافق، بر رفع تحریم رهبر کشور اصرار دارند.

دولت دونالد ترامپ روز سوم تیر ۹۸ در واکنش به سرنگونی پهپاد این کشور بر فراز تنگه هرمز تحریم‌هایی علیه آیت‌الله خامنه‌ای و منصوبان او وضع کرد.

در فرمان اجرایی دونالد ترامپ تصریح شده بود که این تحریم‌ها به دلیل «اقدامات مخرب ایران و گروه‌های نیابتی‌اش، به ویژه اقداماتی که ثبات را در خاورمیانه برهم می‌زنند، حمایت از تروریسم بین المللی، توسعه برنامه موشک‌های بالستیک، اقدامات غیر مسئولانه و تحریک آمیز ایران در آب‌های بین المللی از جمله حمله به دارایی‌های نظامی ایالات متحده و کشتی‌های غیر نظامی» اعمال می‌شوند.

پیش از این نیز گزارش‌هایی از اختلاف نظر میان تیم مذاکره‌کننده ایران و آمریکا در وین در رابطه با لغو برخی تحریم‌ها منتشر شده بود؛ از جمله میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در کمیسیون مشترک برجام گفته بود که ایران خواهان رفع تحریم از رهبری و بیت او است.

همچنین محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور ایران نیز دوم تیرماه امسال گفت که حدود ۱۰۴۰ تحریم مربوط به دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ «طبق توافق برداشته می‌شود» که تحریم افراد و دستگاه‌های مربوط به بیت رهبری هم جزوی از آنهاست

اما بلافاصله یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به سخنان وی، هرگونه توافق مذاکره‌کنندگان آمریکایی با برداشتن تحریم‌های ایران را رد کرد.

پافشاری ایران برای رفع تحریم‌ رهبر جمهوری اسلامی و بیت وی یکی از علتهای تاخیر در دسترسی به توافق هسته‌ای عنوان شده است.

مقامات آمریکایی به «ان‌بی‌سی» گفته‌اند آیت‌الله خامنه‌ای نه به خارج سفر می‌کند و نه دارایی در خارج دارد و نه با شرکت‌های آمریکایی داد و ستد می‌کند، لذا تحریم رهبر ایران کاملا جنبه نمادین داشت.

همزمان با انتشار گزارش ارزیابی آمریکا برای لغو تحریم‌ها علیه خامنه‌ای و بیت وی، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه هشدار داد که اگر آمریکا «از میراث سیاست شکست‌خورده دولت دونالد ترامپ» دست بکشد، ایران معتقد است که توافق هسته‌ای قابل دستیابی است.

وی سپس هشدار داد که مذاکره بی‌پایان نخواهد کرد.