اوباما: ترامپ در صدد دلسردی مردم از رای دادن در انتخابات است / سندرز: ترامپ می‌داند اگر انتخابات با حضور گسترده برگزار شود شکست می‌خورد ، وی معتقد است که می‌تواند از طریق نابود کردن اداره پست، رای‌دادن را کاهش دهد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، این روزها نگرانی‌ها از نحوه مدیریت انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا بالا گرفته و باراک اوباما رئیس‌جمهوری سابق این کشور، دونالد ترامپ رئیس فعلی کاخ سفید را به تلاش برای دلسرد کردن مردم از رای دادن متهم کرده است. وی گفت: چیزی که تاکنون دیده نشده، این است که یک رئیس جمهوری بگوید، من می خواهم سازمان پست آمریکا را به زانو درآورم تا مانع از رای دادن شوم و درمورد دلیل کارم، با صراحت خواهم بود. این چیزی است که تاکنون نمونه اش را کسی نشنیده است.

اوباما: ترامپ در صدد دلسردی مردم از رای دادن در انتخابات است

این روزها نگرانی‌ها از نحوه مدیریت انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا بالا گرفته و باراک اوباما رئیس‌جمهوری سابق این کشور، دونالد ترامپ رئیس فعلی کاخ سفید را به تلاش برای دلسرد کردن مردم از رای دادن متهم کرده است.

به گزارش روزنامه گاردین، اداره پست آمریکا هشدار داده است که نمی تواند تضمین کند آرای پستی در همه ایالت های این کشور شمرده شود.

این اداره با ارسال نامه هایی برای ۴۶ ایالت و بخش کلمبیا اعلام کرد که تضمین نمی کند همه صندوق رای برای شمارش، به موقع به این اداره برسد که این مساله می تواند بر دهها میلیون رای در سراسر ایالات متحده تاثیرگذار باشد.

انتظار می رود که شماری از شهروندان آمریکایی به دلیل نگرانی از شیوع کرونا، به صورت پستی رای دهند.

اما اوباما که به طور معمول از انتقاد مستقیم ترامپ خودداری می کند، گفت: امری که شاهد آن به نحوی منحصر به فرد در تاریخ سیاسی مدرن هستیم، این است که یک رئیس جمهوری به طور آشکارا در تلاش باشد مردم را از رای دادن دلسرد کند.

اوباما افزود: چیزی که تاکنون دیده نشده، این است که یک رئیس جمهوری بگوید، من می خواهم سازمان پست آمریکا را به زانو درآورم تا مانع از رای دادن شوم و درمورد دلیل کارم، با صراحت خواهم بود. این چیزی است که تاکنون نمونه اش را کسی نشنیده است.

رای گیری پستی به یک موضوع سیاسی در آمریکا تبدیل شده، به طوری که ترامپ مدعی است رای های پستی باعث تقلب در انتخابات می شود و به نفع جو بایدن رقیب دموکرات وی است.

اما کارشناسان تائید کرده اند که سیستم رای گیری پستی، روشی امن در برابر تقلب است و حتی ترامپ و اعضای خانواده وی بارها از این روش استفاده کرده اند.

منتقدان ترامپ، وی را به تلاش برای مانع تراشی در عملکرد اداره پست آمریکا به منظور افزایش شانس برد خود در انتخابات متهم کرده اند.

در همین حال، هیلاری کلینتون که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا را به ترامپ واگذار کرد، گفته که نگران خرابکاری جمهوریخواهان در اداره پست است.

اوباما پیشتر نیز دولت ترامپ را به دلیل همه گیری ویروس کرونا مورد انتقاد قرار داده است.

سندرز: ترامپ می‌داند اگر انتخابات با حضور گسترده برگزار شود شکست می‌خورد / وی معتقد است که می‌تواند از طریق نابود کردن اداره پست، رای‌دادن را کاهش دهد

سناتور ایالت ورمونت آمریکا گفت: «ترامپ احمق نیست، وی می‌داند که اگر مشارکت گسترده‌ای در این انتخابات وجود داشته باشد وی بازنده است. وی و دوستانش معتقدند که می‌توانند از طریق نابود کردن اداره پست، رای‌دادن را کاهش دهند.»

سناتور ایالت ورمونت آمریکا گفت که ترامپ می‌داند اگر انتخابات ریاست جمهوری با حضور گسترده مردم برگزار شود وی شکست خواهد خورد

«برنی سندرز» سناتور ایالت ورمونت گفت که ترامپ تلاش می‌کند تا حضور مردم برای رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را کاهش دهد.

وی که با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» مصاحبه می‌کرد، گفت: «ترامپ احمق نیست، وی می‌داند که اگر مشارکت گسترده‌ای در این انتخابات وجود داشته باشد وی بازنده است. وی و دوستانش معتقدند که می‌توانند از طریق نابود کردن اداره پست، رای‌دادن را کاهش دهند.»

سناتور ایالت ورمونت در ادامه این مصاحبه تاکید کرد: «ما اجازه نمی‌دهیم که این اتفاق بیفتد.»

دونالد ترامپ روز پنجشنبه اعلام کرد در حال ایجاد مانع در مقابل تلاش دموکرات‌ها به منظور لحاظ بودجه برای خدمات پستی آمریکا و زیرساخت‌های انتخاباتی در لایجه جدید کمکی کروناویروس است. اقدامی که به گزارش «فرانس ۲۴» مانع آمریکایی‌های بیشتری برای رای دادن به صورت پستی در دوران کرونا می‌شود.

دموکرات‌های کنگره در همین خصوص گفتند ترامپ در حال تلاش برای ضربه زدن به سرویس پستی است تا بتواند از این طریق شانس خود را برای انتخاب دوباره بالا ببرد، زیرا او در نظرسنجی‌های انتخاباتی از «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات عقب است.

دموکرات‌ها ترامپ و حزبش را به تلاش برای سخت‌تر کردن رای‌گیری برای آمریکایی‌ها متهم می‌کنند. به گفته کارشناسان، نگرانی درباره ابتلا به «کووید-۱۹» مانع نیمی از رای‌دهندگان آمریکایی پای صندوق‌های رای در انتخابات سوم نوامبر خواهد شد.