اولویت آمریکا خروج ی.پ.گ از منطقه امن است

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممایر: هنوز عناصر گروه تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ در منطقه امن حضور دارند و تخریب سنگرهای آنان به معنای امکان مداخله در این منطقه نیست

کریستوفر.پی.مایر، معاون وزیر دفاع آمریکا و مسئول نیروهای مبارزه با گروه تروریستی داعش در رابطه با منطقه امن در سوریه اعلام کرد: اولویت فعلی ما این است که پ.ک.ک/ی.پ.گ را از آنجا خارج کرده و در نهایت نیز از خلاء قدرت در این منطقه جلوگیری کنیم. به غیر از ی.پ.گ گروههای دیگری در آن منطقه حضور دارند که می توانند به عنوان بخشی از مکانیزم پایدار امنیتی باقی بمانند. این نیز نیازمند نظامیان بیشتری است که ترکیه و دیگران باید آن را تامین کنند.

مایر در یک نشست خبری در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) با اشاره به مسائل موجود در منطقه امن توافق شده میان آنکارا و واشنگتن اظهار داشت: هنوز عناصر گروه تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ در منطقه امن حضور دارند و تخریب سنگرهای آنان به معنای امکان مداخله در این منطقه نیست.

وی تصریح کرد: نیروهای دو کشور عملیات گشت زنی خود را به صورت هوایی و زمینی ادامه خواهند داد. اکنون این گشت زنی‌ها در تل ابیض و راس العین جریان دارد.

مایر همچنین با اشاره به اینکه هنوز با گروه پ.ک.ک/ی.پ.گ همکاری می کنند، اظهار داشت: کماکان سلاح های لازم را برای آنان ارسال می کنیم اما این سلاحها مشخصا برای استفاده در مبارزه با گروه تروریستی داعش است. البته اطلاعات این سلاحها را نیز هر ماه به ترکیه ارائه می کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که مرحله بعدی توافق نامه منطقه امن چیست؟ گفت: ما در واقع در اولین مراحل این توافق هستیم و از اواخر آگوست اجرایی شده است. تاکنون فعالیت‌های نظامی زیادی مانند ۵ پرواز شناسایی هوایی، گشت زنی های مشترک و تخریب سنگرها انجام شده و در مراحل بعدی این عملیات‌ها را افزایش خواهیم داد.