اولین اعدام‌های ثبت‌شده ۱۴۰۰؛ اجرای حکم سه زندانی در ارومیه/ دو زندانی دیگر در انتظار اجرای حکم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر در ایران از اعدام دستکم سه زندانی در زندان‌ ارومیه خبر می‌دهند. محمد کریم محمودی، احد حبیب‌وند و صادقی محی به اتهام‌های مرتبط با مواد مخدر اعدام شده‌اند.


به گزارش بی بی سی، ارسلان یار احمدی مدیر وبسایت حقوق بشری هنگاو به بی بی سی فارسی گفت این سە زندانی روز شنبه به سلول انفرادی زندان ارومیه منتقل شده و خانواده‌های آنها آخرین دیدار را با آنها انجام داده بودند.


شبکه حقوق بشر کردستان نیز با تایید این خبر اعلام کرد حکم اعدام دو زندانی دیگر ابراهیم نصیرخواه و مصطفی نصیرخواه که برای اعدام به سلول انفرادی منتقل شده‌اند به اجرا درنیامده است.


کاوه کرمانشاهی، عضو مدیریت شبکه حقوق بشر کردستان نیز به بی بی سی فارسی گفت “این اولین اعدام‌های ثبت شده سال ۱۴۰۰ شمسی هستند”.


هرانا، شبکه فعالان حقوق بشر نوشته بود دستکم ۶ زندانی در زندان ارومیه که به خاطر اتهامات مرتبط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند جهت اجرای حکم به سلول های انفرادی این زندان منتقل شدند.

هرانا گزارش داده که در طول یکسال (از اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ نفر در ایران اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند.
بنابر این گزارش بیش از ۷۰ درصد از این اعدام‌ها به صورت مخفیانه اجرا شده است.


جرایم مربوط به قتل، مواد مخدر، جرایم جنسی، محاربه، سرقت مسلحانه و شرب خمر از مواردی بوده که حکم اعدام برای آن صادر شده است.


چند ماه پیش فدراسیون جهانی جامعه‌های حقوق بشر در گزارشی تفصیلی به استفاده گسترده از مجازات اعدام در ایران پرداخت و نوشت “ایران در دهه‌های اخیر پیوسته پس از چین بیشترین آمار اعدام را داشته و بالاترین تعداد آمار اعدام کودکان را نیز دارد”.