اولین ملاقات حضوری خامنه ای پس از ۵ ماه/مصطفی الکاظمی به دیدار آیت‌الله خامنه‌ای می‌رود / الکاظمی به دنبال چیست ؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق امروز در اولین سفر خارجی خود به ایران سفر خواهد کرد.

نورنیوز در این خصوص نوشت: با توجه به علائق و منافع مشترک تهران و بغداد، این سفر نقش مهمی در افزایش هماهنگی‌های ضروری در سطوح عالی و اتخاذ تصمیمات راهبردی خواهدداشت.

مهمترین موضوعی که در این سفر باید بدان اشاره کرد ملاقات نخست‌وزیر عراق با رهبر جمهوری اسلامی است.

با توجه به شیوع کرونا در جهان نزدیک به پنج ماه است که آیت الله خامنه ای  به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی هیچ‌گونه ملاقات داخلی و خارجی جز موارد کاملا ضروری نداشته‌است.

اختصاص وقت دیدار حضوری به نخست‌وزیر عراق، تنها ملاقات رهبر انقلاب بصورت حضوری در ۵ماه گذشته خواهد بود.

بنظر می‌رسد این ملاقات به لحاظ محتوایی و تاثیری که می‌تواند برای آینده روابط دو کشور  داشته باشد حاوی پیام‌های متفاوتی خواهد بود.

آیا سفر الکاظمی شامل پیام‌های و استراتژیک است؟ آیا کی می‌تواند نقش یک میانجی برای ایران و عربستان بازی کند؟

عراق به دنبال رابطه با ایران و عربستان است

محمود دهقان کارشناس روابط امور بین‌الملل معتقد است که در گذشته نیز تمامی نخست وزیرهای عراق سفرهای مشابهی را به عربستان و ایران داشته‌اند؛ زیرا عراق به دنبال رابطه و تعامل با هردو قدرت منطقه است.

به گفته وی، سفر الکاظمی به تهران و ریاض، تنها جنبه دیپلماسی دارد و به نظر نمی‌رسد هدف دیگری را دنبال کند.

به گفته این کارشناس روابط بین‌الملل، دولت الکاظمی و عراق نمی‌تواند در نقش میانجی میان ایران و عربستان ظاهر شود؛ زیرا همیشه کشورهای میانجی، جزئی از قدرت‌های منطقه بود.

دهقان معتقد است که دیدار محمدجواد ظریف با رهبران اقلیم کردستان عراق، به منظور کاهش حضور برخی از گروهک‌های تروریستی است.

به گفته وی، الکاظمی به دنبال یک موازنه ارتباطی میان ایران و عربستان است؛ زیرا آمریکا به عنوان یکی از متحدان عربستان، نخست وزیر پیشین عراق را سرنگون کرد که البته ایران نیز رابطه‌ای امنیتی و اعتقادی با عراق دارد و به همین دلیل الکاظمی برای حفظ روابط دو کشور تلاش می‌کند.

این کارشناس روابط بین‌الملل خاطرنشان می‌کند: پس از استعفای دولت قبل و با توجه به برخی اعتراضات، تا مدتی روابط ایران و عراق کم رنگ شده بود که در همین راستا محمدجواد ظریف به عراق سفر کرد تا فصل دیگری از روابط میان بغداد و تهران را آغاز کند.

سعودی‌ها تلاش می‌کنند مشکلات و تنش‌های خود را در منطقه کاهش دهند

حسن هانی زاده، کارشناس خاورمیانه معتقد است که سفر محمدجواد ظریف به عراق با چندین هدف صورت گرفته است.

به گفته وی، وزیر امور خارجه در این سفر ابتدا به دنبال گسترش همکاری‌های مشترک میان ایران و عراق در حوزه‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی است. وی همچنین آخرین نتایج کمیته تحقیق مربوط به ترور شهید سردار سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس را با مقامات امنیتی عراق مورد بحث قرار داده که گفته می‌شود سرنخ‌هایی هم در مورد همکاری برخی از عوامل داخلی با نیروهای آمریکایی در این ترور به دست آمده است.

به گفته این کارشناس مسائل خاورمیانه، به دلیل اینکه مرزهای کشورهای منطقه به دلیل شیوع ویروس کرونا در جهان، بسته است، حجم مبادلات اقتصادی ایران و عراق نیز به شدت کاهش پیدا کرده که پیدا کردن یک راهکار اقتصادی برای این موضوع، در مدار توجه الکاظمی خواهد بود. برنامه‌ریزی برای تحقق چشم‌انداز ۲۰ میلیارد دلاری مبادلات اقتصادی میان دو کشور از دیگر اهداف سفرهای مقامات دو کشور است.

هانی زاده میی‌گوید که سفر الکاظمی به عربستانبه دلیل وخامت حال پادشاه عربستان به تعویق افتاده و به همین سه شنبه به ایران سفر خواهد کرد و بعد از آن راهی عربستان می‌شود.

به عقیده وی، سفر نخست وزیر عراق به ایران و عربستان بسیار مهم است؛ زیرا ریاض در طی سال‌های گذشته سیگنال‌هایی را برای تجدید نظر در سیاست‌های تخریبی خود در منطقه برای ایران ارسال کرده است.

به گفته این کارشناس مسائل خاورمیانه، در حال حاضر رژیم سعودی در منطقه و جهان دچار انزوای سیاسی شده و پیش‌بینی‌شان این است که دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا شکست خورده و رقیب وی، جو بایدن وارد کاخ سفید خواهد که این مساله چالشی جدی برای عربستان خواهد بود و به همین دلیل تلاش می‌کنند مشکلات و تنش‌های خود در منطقه را کاهش دهند و تا مشخص شدت نتایج انتخابات آمریکا منتظر بمانند.

به گفته هانی زاده، یکی از سیاست‌های کنونی سعودی‌ها این است که اختلافاتشان را با تهران کاهش دهند و نخست‌وزیر عراق نیز به خوبی می‌داند که عربستان ممکن است به دلیل شرایط فعلی جهان و منطقه ممکن در برابر ایران نرمش نشان دهد.

به اعتقادوی، ممکن است الکاظمی در سفر به تهران، پیام مثبت سعودی‌ها را به مقامات ایران منتقل کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه معتقد است که سفر ظریف به اقلیم کردستان و گفت‌وگو با مقامات این منطقه می‌تواند به کاهش حضور برخی از گروهک‌های تروریستی معاند ضد انقلاب که از خاک کردستان برای آزار رساندن به ایران استفاده می‌کنند، کمک کند.

هانی زاده خاطرنشان می‌کند: سفر ظریف به بغداد و الکاظمی به عربستان و ایران، دارای یک رابطه به هم‌پیوسته است. این سفرها مانند حلقه به هم وصل شده‌اند و نتایج مثبت آن به زودی آشکار خواهد شد.