اولین وزیر زن افغانستان، فارغ‌التحصیل دانشگاه پیام نور ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، نخستین وزیر زن در افغانستان، فارغ التحصیل دانشگاه پیام نور ایران است.

برای اولین بار در تاریخ افغانستان، یک زن توانست از مجلس این کشور برای نشستن بر کرسی وزارت رای اعتماد بگیرد.

معصومه خاوری با رای اعتماد از مجلس افغانستان، به عنوان وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی این کشور منصوب شد.

نخستین وزیر زن افغانستان؛ متولد ۱۳۶۴، دره صوف سمنگان و فارغ التحصیل زبان ترکی از دانشگاه غازی ترکیه، ارشد مهندسی پزشکی و حقوق از دانشگاه پیام‌نور ایران است.

مجلس افغانستان امروز در جلسه برای بررسی صلاحیت وزرای معرفی شده دولت، به ده نفر از نامزدهای وزارت رأی اعتماد داد که در این میان رأی اعتماد به معصومه خاوری، نامزد وزارت مخابرات و فن‌آوری باعث شگفتی بود.

وی نخستین زن افغان است که به سمت وزارت می‌رسد. خاوری متولد ۱۳۶۴، دره صوف سمنگان و فارغ‌التحصیل زبان ترکی از دانشگاه غازی ترکیه، ارشد مهندسی پزشکی و حقوق از دانشگاه پیام‌نور ایران است.

نام دیگر وزیرانی که از مجلس رأی اعتماد گرفتند به شرح زیر است:

محمد حنیف اتمر برای وزارت امور خارجه، عبدالهادی ارغندیوال برای وزارت مالیه، محمد مسعود اندرابی برای وزارت امور داخله، اسد الله خالد برای وزارت دفاع، فضل احمد معنوی برای وزارت عدلیه، عباس بصیر برای وزارت تحصیلات عالی، نثار احمد غوریانی برای وزارت صنعت و تجارت، بشیر احمد ته‌ینج برای وزارت کار و امور اجتماعی و محمد قاسم حلیمی برای وزارت ارشاد.

قرار است سیزده گزینه دیگر وزارت در روزهای آینده برنامه‌هایشان را به مجلس ارائه کنند.

از این میان، سرپرست ریاست امنیت ملی و سرپرست بانک مرکزی که برای ادامه کار رأی تأیید نمایندگان مجلس را نیاز دارند نیز قرار است در روزهای آینده برنامه‌هایشان را به مجلس ارائه کنند.