اوکتای بازرسی کشتی تجاری توسط نیروهای عملیات ایرینی در مدیترانه را محکوم کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممعاون رئیس جمهور ترکیه اقدام نیروهای عملیات ایرینی در بارزسی کشتی تجاری در مدیترانه شرقی را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، فواد اوکتای، معاون رئیس جمهور ترکیه با انتشار بیانیه‌ای در حساب رسمی خود در توئیتر اقدام مغایر با حقوق بین‌الملل توسط نیروهای نظامی عملیات ایرینی اتحادیه اروپا در متوقف کردن و بازرسی یک کشتی تجاری ترکیه حامل بار به مقصد لیبی در مدیترانه شرقی، را محکوم کرد.

در متن بیانیه اوکتای آمده است:

“مغرضانه بودن عملیات ایرینی که توسط اتحادیه بدون رایزنی آغاز شده است، با آخرین عملیات خود بار دیگر ثابت شد. در چارچوب این عملیات بحث برانگیز که حمایت‌های تسلیحاتی از حفتر کودتاگر را بازرسی نکرده و بالعکس به دنبال مجازات دولت مشروع لیبی است، این مداخله غیرقانونی در قبال کشتی باری‌مان توسط ناوجنگی آلمانی را محکوم می‌کنیم.”

حامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه نیز در بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف از بازرسی یک کشتی ترکیه توسط نیروهای نظامی عملیات ایرینی اتحادیه اروپا در دریای مدیترانه گفت: این اقدام بدون جلب رضایت ترکیه صورت گرفته است.

وی آغاز عملیات ایرینی توسط اتحادیه اروپا بدون رایزنی با دولت قانونی لیبی، ترکیه و ناتو را بحث‌برانگیر دانست و گفت: اعمال استاندار دوگانه به کشتی‌های تجاری ترکیه که به سمت لیبی حرکت می‌کنند به هیچ وجه قابل قبول نیست.