اوکتای: حاکمیت کشورمان مانند مرزهای زمینی، در هر نقطه میهن آبی‌مان نیز ضروری است

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممعاون رئیس جمهور ترکیه : حاکمیت کشورمان مانند مرزهای زمینی، در هر نقطه میهن آبی‌مان نیز ضروری است

به گزارش ت رت فارسی، فواد اوکتای معاون رئیس جمهور ترکیه ابراز داشت که کشتی های ترکیه بدون توجه به کسانی که حقوق بین المللی در مدیترانه را نادیده میگیرند، در مسیر خود پیش می‌روند.

اوکتای پس از به اصطلاح توافق دریایی یونان و مصر در رابطه با تحولات اخیر در مدیترانه، طی پیغامی تویتتری نوشت: “حاکمیت کشورمان مانند مرزهای زمینی، در هر نقطه میهن آبی‌مان نیز ضروری است.”

وی افزود: “کشتی‌های‌مان بدون توجه به توافقنامه‌های خودخوانده و کسانی که حقوق بین‌الملل در مدیترانه را نادیده می‌گیرند، مسیر خود را طی می‌کنند. درود بر قلعه‌های کشورمان در مدیترانه.”

مصطفی شن‌توپ رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه و فخرالدین آلتون رئیس ارتباطات ریاست جمهوری نیز پیغامهای پشتیبانی از فعالیتهای کشتی اوروچ رئیس برای تحقیق و تجسس در مدیترانه شرقی ارسال نمودند.

مصطفی شن‌توپ در تویتتر با استفاده از هشتگ “میهن آبی” و “اوروچ رئیس”، نوشت: “درود بر اولاد قهرمان ملت عزیزمان در وطن آبی که با شجاعت، عزم خود را در هر بخش از تاریخ هک کرده و حق موجودیت خود را با مبارزه تصدیق کرده است.”

فخرالدین آلتون نیز فعالیتهای ترکیه در مدیترانه شرقی را ارزیابی کرد.

وی اظهار داشت: “همانگونه که ۱۰۰ سال قبل مرزها و نقشی که به اجبار با معاهده سور به ما تحمیل میگردید را پاره کردیم، امروز نیز مرزهایی که سعی می‌گردد در وطن آبی به ما تحمیل گردد را تکه پاره میکنیم. دولت جمهوری ترکیه از حق حاکمیت خود به هر بهایی که باشد دفاع خواهد کرد.”

از سوی دیگر وزارت خارجه نقشه ای که منطقه فعالیتهای کشتی تجسسی اوروچ رئیس در مدیترانه شرقی که از سوی سازمان ملل متحد اعلام گردیده است را نشان می‌دهد، منتشر کرد.

در این نقشه به غیر از بخشهای تحت مسئولیت دریایی ترکیه، به حوزه های نفتی ثبت شده نیز جای داده شد.

جغتای ارجیس رئیس کل امور سیاسی دو جانبه و مرزهای دریایی و هوایی وزارت خارجه، در تویتتر نوشت: “یونان به دلیل جزیره ۱۰ کیلومتری که کاستلوریزه نام دارد و در فاصله ۵۸۰ کیلومتری از یونان میباشد، با درخواست حوزه مسئولیت دریایی ۴۰ هزار کیلومتری، سعی در متوقف ساختن اوروچ رئیس را دارد و در تلاش جلوگیری از ورود ترکیه به مدیترانه شرقی می‌باشد.”

وی افزود: “این درخواست ماکسیمالیست مناسب با حقوق بین المللی نیست. مخالف با اصول حقانیت است. ولی یونان از اتحادیه اروپا و ایالات متحده امریکا میخواهد تا از این ادعا حمایت نموده و به ترکیه باری متوقف ساختن فعالیتهای هیدروکربن که حق مشروعش میباشد، فشار وارد نماید. این امر قابل قبول و معقولانه نیست. این کشورها برعکس، باید از یونان بخواهند تا به ادعاهای ناعادلانه، ناحق و پوچ خود پایان دهد. کشوری که موجب تنش در منطقه میشود ترکیه نیست بلکه یونان با ادعاهای ماکسیمالیستش می‎باشد.”