اکبر آزاد به مرخصی آمد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام«اکبر آزاد»، نویسنده و زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ روز پنج‌شنبه به مرخصی اعزام شد.

بر اساس گزارش‌های رسیده به «ایران‌وایر»، اکبر آزاد که ۱۸ مرداد ۱۴۰۰، پس از مراجعه به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهارستان بازداشت و جهت اجرای حکم دو سال حبس خود به زندان تهران بزرگ (فشافویه) منتقل شده بود، با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی، به مرخصی اعزام شده است.

دی‌ ۱۳۹۸، شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تهران به ریاست قاضی «بابایی»، اکبر آزاد، «علیرضا فرشی»، «حمید منافی» و «بهنام شیخی» را به دلیل شرکت در مراسم «روز جهانی زبان مادری»، در مجموع به هشت سال حبس تعزیری و هشت سال تبعید محکوم کرد.

«محمدرضا فقیهی» وکیل این چهار فعال مدنی در این پرونده بود که از روز شنبه ۲۳ مرداد به همراه پنج تن دیگر از وکلا و فعالان مدنی در شهر تهران بازداشت شده است.

دلیل بازداشت آن‌ها، شکایت از مسوولان ارشد جمهوری اسلامی به اتهام کوتاهی در خرید به موقع واکسن و مهار کرونا بوده است.

علیرضا فرشی یکی از متهمان پرونده شرکت در مراسم زبان مادری است که هم‌اکنون در زندان تهران بزرگ محبوس است.

این زندانی سیاسی هم‌زمان با دوران حبس، در پرونده‌ای جدید توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۵۰ ماه زندان حبس تعزیری محکوم شده است.

بهنام شیخی و حمید منافی نیز پس از گذراندن دوران حبس در زندان «اوین»، ماه جاری برای سپری کردن دو سال تبعید، به شهرستان ازنا در استان لرستان اعزام شده‌اند.

اکبر آزاد، نویسنده، عضو‌ «کانون‌ نویسندگان‌ ایران» و فعال مدنی ۶۵ ساله ساکن تهران هم با وجود ابتلا به بیماری دیابت شدید، باید دوران حبس دو ساله خود را در زندان تهران بزرگ سپری کند.