اکثریت مسلمانان ، یهودیان و آسیائی تبارهای آمریکا به بایدن رای داده اند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، نظر سنجی ها و بررسی آراء شارش شده در آمریکا نشان می دهد که اکثریت مسلمانان ، یهودیان و آسیائی تبارهای آمریکا به بایدن رای داده اند.

شرکت ۸۴ درصدی مسلمانان آمریکا در انتخابات / ۶۹درصد به بایدن رای دادند

سازمان دفاع و آزادی های مدنی مسلمانان در آمریکا تحت عنوان «شورای روابط آمریکایی – اسلامی» در یک بررسی دریافت که ۸۴ درصد از مسلمانان آمریکا در انتخابات سال جاری مشارکت داشتند و ۶۹ درصد به بایدن و ۱۷ درصد به ترامپ رای دادند.

نتایج یافته‌های نظرسنجی سازمان دفاع و آزادی‌های مدنی مسلمانان در آمریکا حاکی است که حدود ۶۹ درصد از جمعیت مسلمان این کشور به جو بایدن نامزد دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ رای داده‌اند.

به گزارش ایرنا از تارنمای شورای روابط امریکایی- اسلامی، این میزان برای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تنها ۱۷ درصد بوده است که البته برای وی که فرمان منع مسافرت مسلمانان به ایالات متحده را صادر کرد، غیر از این هم انتظار نمی رفت.

سازمان دفاع و آزادی های مدنی مسلمانان در آمریکا تحت عنوان «شورای روابط آمریکایی – اسلامی» در این بررسی دریافت که ۸۴ درصد از مسلمانان آمریکا در انتخابات سال جاری مشارکت داشتند و ۶۹ درصد به بایدن و ۱۷ درصد به ترامپ رای دادند.

این سازمان تاکید کرد که بیش از یک میلیون مسلمان آمریکایی در این انتخابات شرکت کرده اند که یک رکورد محسوب می شود.
«نهاد عوض» مدیر اجرایی شورای روابط آمریکایی – اسلامی گفت که توانایی قابل توجه جامعه مسلمان آمریکا برای تاثیر بر نتیجه رقابت های انتخاباتی این کشور از جمله انتخابات ریاست جمهوری، در سطح ملی به رسمیت شناخته می شود.

«رابرت مک‌کائو» مدیر امور دولت این سازمان نیز اعلام کرد که نمی توان نقش مسلمانان در سیاست های محلی، ایالتی و ملی را نادیده گرفت.

وی افزود: اکنون زمان آن است که از سیاستمدارانی که انتخاب می کنیم، برای حمایت از حقوق مدنی و مذهبی همه آمریکایی ها تضمین بخواهیم.

ترامپ در نخستین ماه ریاست جمهوری‌اش در ژانویه ۲۰۱۷ ورود اتباع هفت کشور مسلمان به آمریکا را محدود کرد. وی همچنین ۶ کشور دیگر را به این فهرست اضافه کرد.

اما بایدن وعده داد در صورت پیروزی در انتخابات، در نخستین روز ریاست جمهوری‌اش دستور اجرایی ترامپ مبنی بر منع ورود اتباع چند کشور مسلمان به آمریکا را لغو خواهد کرد.

بایدن تأکید کرد که با کنگره برای تصویب قانونی همکاری می‌کند تا جنایت‌های ناشی از نفرت نژادی را کاهش داده و تعصبات نژادی و مذهبی مسؤولان آمریکایی را از میان بردارد.

طبق بررسی موسسه تحقیقاتی «پیو»، حدود ۳.۴۵ میلیون مسلمان در سال ۲۰۱۷ در آمریکا زندگی می کردند و این تعداد حدود ۱.۱ درصد از مجموع جمعیت این کشور را تشکیل می دادند.

یک نظرسنجی: ۷۷ درصد یهودیان آمریکا به بایدن رای دادند

نتایج یک نظرسنجی جدید که توسط سازمانی به نام «جی استریت» انجام شده، نشان داد که ۷۷ درصد از یهودیان آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به جو بایدن رای دادند.

این در حالی است که براساس این نظرسنجی تنها ۲۱ درصد از یهودیان آمریکا به دونالد ترامپی رای دادند که تمام تلاش خود را برای خدمت به اسرائیل به کار گرفت.

این سازمان غیرانتفاعی مستقر در آمریکا افزود: میزان رای یهودیان به بایدن بسیار بیشتر از میزانی است که به هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ رای داده بودند زیرا در آن سال این میزان به ۴۵ درصد رسیده بود.

براساس این نظرسنجی، در رقابت بر سر دستیابی به کرسی های سنا و مجلس نمایندگان، اکثر رای دهندگان یهودی یعنی ۷۸ درصد از آنها از کاندیدای دموکرات حمایت کردند و تنها ۲۱ درصد به جمهوری خواهان رای دادند.

طبق نظرسنجی مذکور، مهمترین موضوعات مورد توجه رای دهندگان برای رای دادن به بایدن به ترتیب مواردی نظیر مبارزه با کرونا(۵۴ درصد)، تغییرات آب و هوایی(۲۶ درصد)، بیمه درمانی(۲۵ درصد)، اقتصاد(۲۳ درصد) بوده و تنها ۵ درصد از آنها به اسرائیل به عنوان یکی از موضوعات اصلی مورد اهتمام خود اشاره کرده اند این در حالی است که این میزان در سال ۲۰۱۶، ۹ درصد بود.

«جیم گریستان» آماده کننده این نظرسنجی در این باره گفت: اکثریت قریب به اتفاق رای دهندگان یهودی هچمنان حامی نامزدهای دمکرات هستند که دنباله روی سیاست اوباما در زمینه تلاش برای دستیابی به راه حل دوکشوری و امضای توافق هسته ای با ایران بود.

نتیجه نظرسنجی از رای دهندگان آسیایی تبار؛ ۶۴ درصد به بایدن، ۳۵ درصد به ترامپ / چرا رای این بخش از جامعه آمریکا اهمیت دارد؟

براساس نظرسنجی ها حدود ۶۴ درصد از رای دهندگان آمریکایی آسیایی تبار از جو بایدن حمایت کردند و ۳۵ درصد از دونالد ترامپ. این ارقام مشابه ارقام سال ۲۰۱۶ است، اما از ارقام زمان باراک اوباما در سال ۲۰۱۲ کمتر است.

براساس نظرسنجی ها حدود ۶۴ درصد از رای دهندگان آمریکایی آسیایی تبار از جو بایدن حمایت کردند و ۳۵ درصد از دونالد ترامپ. این ارقام مشابه ارقام سال ۲۰۱۶ است، اما از ارقام زمان باراک اوباما در سال ۲۰۱۲ کمتر است.

آمریکایی های آسیایی تبار بار رشدی سریع در زمره گروههای اقلیت واجد شرایط رای دادن هستند. براساس نظرسنجی انجام شده حزب جمهوریخواه در سال های اخیر به تدریج حمایت این اقلیت را بدست آورده است. اما تقریبا از هر پنج رای دهنده آمریکایی آسیایی تبار، دو نفر در هیچ یک از دو حزب ثبت نام نکرده اند. این به معنای آن است که این افراد ممکن است “رای دهندگان بلاتکلیف” باشند.

رای دهندگان آمریکایی آسیایی تبار با یکپارچه شدن فاصله دارند. آن ها دارای زمینه های مختلفی هستند از جمله کشور مبدا، فرهنگ، مذهب، و نژاد.

براساس بررسی انجام شده، آمریکایی های هندی تبار بیشتر تمایل داشتند که به جو بایدن رای بدهند، در حالی که ویتنامی تبارها تمایل به دونالد ترامپ داشتند.

اگر چه رئیس جمهور ترامپ به دلیل آن که از ویروس کرونا به عنوان “ویروس چین” نام برد، بسیار مورد انتقاد قرار گرفت. اما او از حمایت پرشور برخی از آمریکایی ها چینی تبار برخوردار بوده است. همچنین، همانند آمریکایی های کوبایی تبار حامی ترامپ، بسیاری از مهاجران چینی منتقد پکن، دونالد ترامپ را به دلیل ایستادگی در برابر کمونیسم تحسین کرده اند.

از نظر تاریخی، هر دو حزب عمده به قدر کافی با رای دهندگان آمریکایی آسیایی تبار ارتباط برقرار نکرده اند، به همین دلیل میزان مشارکت در این گروه اندک است. اما به زودی این گروه از رای دهندگان بقدری بزرگ خواهند شد که سیاستمداران نمی توانند آن را نادیده بگیرند.