اکسیوس: نتانیاهو فعلاً قصد ندارد بر سر مسئله ایران با بایدن سرشاخ شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ یک رسانه آمریکایی به نقل از مقاماتاسرائیل گزارش داد که نخست‌وزیر این کشور قصد ندارد در همین ابتدای کار دولت جدید آمریکا با رئیس‌جمهور این کشور بر سر برجام و مسئله هسته‌ای ایران درگیر شود و می‌خواهد ابتدا راهکار گفتگو رو امتحان کند.

پایگاه خبری اکسیسوس روز چهارشنبه در گزارشی به نقل از تنی چند از مقاماتاسرائیل گزارش داد که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیراسرائیل فعلاً قصد ندارد بر سر مسائل ایران (مشخصاً بحث بازگشت آمریکا به برجام) با جو بایدن رئیس‌جمهور جدید آمریکا که تنها یک هفته از حضورش در کاخ سفید می‌گذرد، سرشاخ شود.

یکی از مقامات اسرائیل که به گفته خبرنگار پایگاه خبری اکسیوس با افکار نتانیاهو آشنایی کامل دارد، گفته است که از نظر نتانیاهو جو بایدن با باراک اوباما متفاوت است و همین که وی از همان روز اول اعلام کرده است که در خصوص ایران با اسرائیل مشورت خواهد کرد، باعث شده است که وی وجهه مثبتی نزد نتانیاهو پیدا کند.

این مقاماسرائیلی همچنین تأکید کرده است که روابط شخصی گرم نتانیاهو با جو بایدن از ۴ دهه قبل تاکنون می‌تواند به کاهش مشکلات و سوءتفاهمات احتمالی میان آنها کمک کند.

دو مقام دیگر اسرائیل نیز در خصوص دلایل مردد بودن نتانیاهو برای اتخاذ رویکرد تهاجمی در برابر جو بایدن در خصوص مسئله ایران، دلیل دیگری را ذکر کرده‌اند؛ اینکه برخلاف سال ۲۰۱۵ که دولت اوباما وارد برجام شد، اکنون دموکرات‌ها اکثریت را در هر دو رکن کنگره (مجلس نمایندگان و سنا) در اختیار دارند و این باعث می‌شود که کار نتانیاهو برای اعمال فشار بر دولت بایدن از طریق کنگره سخت‌تر باشد.

یکی دیگر از مقامات نزدیک به نتانیاهو نیز به پایگاه خبری اکسیوس گفته است که نتانیاهو اگرچه می‌خواهد از در همکاری و مشورت با دولت بایدن وارد شود، اما قصد ندارد که از مواضع سرسختانه خود در مخالفت با بازگشت آمریکا به برجام کوتاه بیاید.