اگر اسرائیل واکسن کرونا را کشف کرده بود! / یادداشت

✍️رحیم قمیشی

من اگر کاره‌ای بودم و خبر می‌دادند اسرائیل ستمگر، واکسن کرونا را کشف کرده، بلافاصله وزیر بهداشت را احضار می‌کردم و می‌پرسیدم برای واردات واکسن از اسرائیل چه کرده؟ و اگر می‌گفت اسرائیل دشمن… توی دهنش می‌زدم و می‌گفتم تو وزیر بهداشتی نه وزیر خارجه، فوری برو و واکسن بخر!
جان یک شهروند ایرانی مهم‌تر از هر چیزی است.
برای همین هم کاره‌ای نشده و نمی‌شوم.

اگر من کاره‌ای بودم و می‌گفتند نماینده‌ی مجلسی سربازی را در حین ماموریت کتک زده، قیل از اینکه خبر به رسانه‌ها درز کند می‌گفتم نماینده را ببرید بازداشتگاه و خیلی سریع تحقیقات را شروع کنید. وقتی خبر درز می‌کرد توضیح می‌دادم نماینده الان در بازداشت است، مردم، شما نگران نباشید. تحقیقات تایید کند به شدیدترین وجه او مجازات می‌شود.

اگر من کاره‌ای بودم و وزیر امور خارجه‌ام می‌گفت من مسئولیتم ایجاب می‌کند از سیاست‌هایی که خودم هم قبول ندارم در مجامع جهانی دفاع کنم، خیلی خیلی فوری به او می‌گفتم ” تو غلط می‌کنی استعفا نمی‌کنی”. اینجا جمهوری اسلامی است، اینجا ایران متمدن است، دروغ و توجیه در اینجا جایی ندارد. اینجا حکومتی دیکتاتوری و غیرعقلانی نیست که با دروغ و توجیه وزیر خارجه‌اش سرپا بایستد.
برای همین من کاره‌ای نیستم.

اگر من کاره‌ای بودم و رئیس جمهور آمریکا که خیلی با آن کشور مخالفم، یک قدم مثبت به نفع کشورم برمی‌داشت، من ده قدم مثبت برمی‌داشتم، تا بفهمد چقدر ما ملت فهیم و قدرشناسی هستیم. به وزیر خارجه‌ام می‌گفتم پیغام مخفیانه بفرستد که ما آماده‌ایم گذشته را کنار بگذاریم و دنیای جدیدی بسازیم. تا چشم کشورهای ریز و درشت و عقب‌مانده سیاسی و ملوک‌الطوایفی منطقه کور شود!
می‌بینید که چرا من کاره‌ای نیستم.

اگر من کاره‌ای بودم و می‌گفتند فلان مقام سابق، در جلسات غیر علنی دادگاه به جرم فساد مالی به ۲۰ سال زندان محکوم شده، فورا دستور می‌دادم فیلم تمام جلسات دادگاه در اختیار خبرنگاران قرار گیرد و همه‌اش برای مردم منتشر شود، تا همه بدانند در فساد ملاحظه‌ی هیچ شخصیتی نمی‌شود و چیزی مخفی وجود ندارد.
بلافاصله هم دستور می‌دادم از این پس هیچ جلسه دادگاهی در کشور نباید غیرعلنی تشکیل شود. دادگاه است، خانه‌ی خاله که نیست! ببرند و بدوزند و همه مردم بی اطلاع بمانند.
برای همین من کاره‌ای نیستم.

اگر من کاره‌ای بودم و خطیب نماز جمعه‌ای می‌گفت “اینجا مردمسالاری دینی است نه دمکراسی غربی! که ده نفر وارد رقابت‌های انتخاباتی شوند، شورای نگهبان تنها دو نفر انقلابی در خط ولایت را تایید کند نه بیشتر، تا مردم بین آن دو انتخاب کنند” و گفته بود ما رئیس جمهور تابع و کارگزار می‌خواهیم نه رئیس جمهور صاحب نظر، بلافاصله حکم عزلش را صادر می‌کردم و به مردم اطمینان می‌دادم آنچه رهبر سابق انقلاب در نوفل‌لوشاتو گفته دروغ و کلاهبرداری نبوده، اینکه او گفت جمهوری در ایران مثل همان جمهوری در کشورهای پیشرفته دنیا است.
می‌بینید که چرا من کاره‌ای نیستم و نمی‌توانم باشم و نخواهم بود.

نه من و نه هیچ‌کسی که بخواهد فقط به مردم ایران و به کشور ایران و به سربلندی آن‌ها و به نسل‌های بعد و به بهتر کردن دنیا و به رفع تنش و به امید و به زیبایی و به عشق و به کاهش دردهای مردم و به عقل و به منطق و به صداقت و یکرویی فکر کند، نمی‌تپانند کاره‌ای شوند. اصلا هیچکسی که قبول کند مردم امانتی را موقتا به او سپرده‌اند و او حق ندارد فکر کند خیر و صلاح مردم را بیشتر از آنها می‌داند. هیچکسی که بخواهد صادق با مردم باشد. خیلی صادق.

راستی اگر واکسن کرونا را اسرائیل کشف کرده بود، و شما کاره‌ای بودید چه می‌کردید؟