اگر بایدن در تهران ستاد دارد، لابد ترامپ هم دارد!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ روزنامه دانشگاه آزاد، تحلیل چند رسانه حرفه ای مکتوب در تهران درباره احتمال شکست دونالد ترامپ در مقابل رقیب خود (جو بایدن) در انتخابات آبان ماه و احتمال بازگشت به برجام، لغو فرمان ممنوعیت سفر اتباع چند کشور مسلمان و از جمله ایران و از سرگیری فروش نفت و کاهش مشکلات ارزی را به منزله «بازگشایی ستاد یاران بایدن در تهران» و «تبلیغ توهم آمریکای خوب توسط برخی گروه های سیاسی» دانسته است.

این در حالی است که تنها یکی از این نشریات ارگان حزبی است و اتفاقا شهره به رعایت اصول حرفه ای و بقیه ربطی به گروه های سیاسی ندارند.

از روزنامه دانشگاه آزاد می توان پرسید: اگر انعکاس خبرهای پیش افتادن جو بایدن از دونالد ترامپ، بازگشایی ستاد یاران بایدن در تهران است لابد و با همین منطق، ناخرسندی آنان نیزبازگشایی ستاد دونالد ترامپ در تهران است!

شگفت آور این که روزنامه دانشگاه آزاد چکیده تحلیل یکی از همین رسانه ها با حروف درشت و ذیل صفحه اول را ندیده است که نوشته اند: «چشم امید به پیروزی بایدن نیست. به شکست ترامپ است. صحبت از دیو و دلبر نیست. اما خروج ترامپ از کاخ سفید و احیای برجام می تواند بر اقتصاد ایران و بازگشت امید تأثیر گذارد.»

البته می توان حدس زد نگران باشند با احیای برجام، نرخ مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ بالا رود و کاندیداهایی که پیروزی شان منوط به مشارکت حداقلی و نظارت استصوابی حداکثری است، از این فرصت محروم شوند.

هیچ کس در این گزاره تردید ندارد که دونالد ترامپ یک سیاست مدار استاندارد نیست. او یک رییس جمهوری عادی و نرمال نیست. حتی مثل جرج بوش هم نیست. شومنی است که بر این کرسی نشسته و خروج او از کاخ سفید فارغ از این که چه نظری درباره جانشین او داشته باشیم به نفع صلح جهانی، حقوق بشر، محیط زیست و هر دستاورد مدرن دیگر انسانی است.

نکته جالب این که دانشگاه آزاد، دانشکده علوم ارتباطات و روزنامه نگاری دارد و از رییس آن می توان پرسید آیا روزنامه منتسب به یک نهاد علمی و دانشگاهی می تواند تا این حد در خدمت اغراض سیاسی قرار گیرد؟
از اتهام زنندگان می توان پرسید ۱۰۰ روز دیگر که انتخابات آمریکا برگزار شود، دوست دارند کی پیروز شود؟

دونالد ترامپ یا همان قاتل سردار سلیمانی و ناقض عهد و پیمان و تهدید کننده به جنگ و براندازی و واقعا دوست دارند او پیروز شود و ۴ سال دیگر بماند تا اقتصاد ما را له کند؟

اگر پاسخ شان «جو بایدن» است یعنی آنها نیز در «توهم آمریکی خوب» هستند؟!

احتمالا پاسخ می دهند: تفاوتی ندارد. سگ زرد برادر شغال است و جمهوری خواهان و دموکرات ها دو تیغه یک قیچی اند. اما آیا واقعا چنین است و اگر ترامپ بیقتد، نتانیاهو غم گین نمی شود؟

آرزوی پایان ترامپ، توهم آمریکای خوب نیست. در همان دانشگاه آزاد قاعدتا کتاب «جا به جایی قدرت» – الوین تافلر – را درس می دهند. ترامپ به دوره قبل تعلق دارد و همه امور را از دریچه پول می نگرد. از این رو نمی توان با او گفت و گو کرد. در این که بایدن نیز در پی منافع آمریکاست تردیدی نیست اما این هدف را در چارچوب سیاست پی گیری می کند.

نکته پایانی هم این که یادشان رفته به جلد هنرمندانه مجله معتبر و آلمانی «اشپیگل» نیز اشاره کنند که با کلمه «پرزیدنت» بازی کرده و «ent» آخر را به صورت «end» نوشته تا «پایان» او را تداعی کند. بایدن در بُن آلمان هم ستاد دایر کرده لابد!