ایتالیا به آتش بس اعلام شده در لیبی با اقدامات ترکیه و روسیه با دید مثبتی می نگرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامجوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا در پی دیدارهای خود در آنکارا قبل از مراجعت به کشورش ، به ارزیابی نتایج این دیدارها پرداخت

جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا در پی دیدارهای خود در آنکارا قبل از مراجعت به کشورش ، به ارزیابی نتایج این دیدارها پرداخت.

جوزپه کونته گفت : ایتالیا به آتش بس اعلام شده در لیبی با اقدامات ترکیه و روسیه با دید مثبتی می نگرد.

نخست وزیر ایتالیا ضمن اشاره به اینکه ایتالیا می خواهد تا یک روند دموکراتیک در لیبی آغاز کند و این نیز مستلزم گذشت زمان است به سخنان خود چنین ادامه داد : برای این باید از مراحل مختلفی بگذریم. در مورد موضوعات در دستور کار اطلاعاتی در اختیار سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا قرار داده و البته که باید دیگر بازیگران نیز متحد شوند. دولت واحدی که بتواند نقش اول در لیبی را بازی کند، وجود ندارد به گونه ایی که در آن کشور درگیری وجود دارد. احدی در لیبی نمی تواند به این فکر باشد که برای حفظ منافع خود ایفای نقش کند. لازم به تاکید است که از برخورد رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز چنین استنباط نکردم.

جوزپه کونته با تاکید بر اینکه ایتالیا در بحران لیبی طرف گیری نخواهد کرد و این نیز انگیزه های تاریخی، اقتصادی و فرهنگی دارد به سخنان خود چنین ادامه داد : ما می خواهیم تا قدرت نفوذ خود را در راه استقلال ، خود مختاری و رفاه مردم لیبی بکار بگیریم. باید برای مردم لیبی تلاش کنیم.

نخست وزیر ایتالیا چنین ادامه داد : به اقدامات ترکیه و روسیه با دید مثبتی می نگریم. در حال حاضر این نتیجه مهمی است ولی دو کشور نمی تواند تمامی موضوعات در دستور کار را بقبولاند. به همین علت در برلین همه با هم تلاش خواهیم کرد.

کونته ضمن اشاره به اینکه در مطبوعات ایتالیا اخباری دال بر اینکه من می خواهم زمینه ملاقات ژنرال خلیفه حفتر و فائز السراج نخست وزیر دولت وفاق ملی لیبی را در شهر رم فراهم کنم ، درج شده است چنین گفت : بیان این موضوع به معنی عدم اطلاع از پرونده  لیبی است. چنین چیزی به هیچ عنوان برنامه ریزی نشد. من سال گذشته این را آزمون کردم. قبل از بروز جنگ با سختی نشاندن آنها در میز مذاکره در اجلاس پالرمو مواجه شدم.