“ایدز در لردگان و توجیهات مسئولان”

  • دکتر پرویز الیاسی، متخصص چشم / منبع: ” کانال ت تحلیل زمانه “

چرا بانیان پزشکی کشور مساله‌ای بسیار ساده و ابتدایی را نمی‌فهمند؟ درست است که ارتش اختصاصی و یگان ویژه و چندین سیستم اطلاعاتی برای بگیروببند نمی‌گذارد آدم خوب به عاقبت کار فکر کند؛ اما دلیلی ندارد که آخرین چاره را همین اول کار رو کنید. اینها را بگذارید برای وقتی که دیگر فیگورهای بغض‌آلود گره‌گشایی نمی‌کنند!

در یک روستا یا شهرک که همه همدیگر را می‌شناسند، باید نتیجه اکتشافات علمی تحویل مردم بدهید؟ حکایت آن وزیر که گفت هزینه کردن برای بیمارانی که عمری کوتاه دارند، به‌صرفه نیست و راست هم می‌گفت؛ اما مگر در عالم طب باید هر راستی را گفت؟

عامل ایدز مسائل جنسی است و اعتیاد تزریقی؟ همین؟ چیز دیگری به فکرتان نمی‌رسد؟ سهم کم‌کاری و ولنگاری‌های مدیریتی جایش کجاست؟ آقایان یادتان رفته که outbreakهای بیماری‌ها عاملی غیر از علل رایج دارند؟

وقتی مرحوم پرفسور آرمین متوجه شد در یک محله شیوع سل بیش از حد انتظار شده، نگفت سیگاری‌ها زیاد شده‌اند یا مردم آن منطقه کثیف‌تر شده‌اند؛ رفت در همان محله پیگیری کرد و متوجه شد یکی از تزریقاتی‌ها ظاهرا با آب‌دهان پنبه را خیس می‌کند. از آب‌دهان او نمونه‌برداری می‌کند و متوجه می‌شود سل از راه مخاط دهان هم منتقل می‌شود (مضمون به این مطلب).

از پاکستان و تاجیکستان یاد بگیرید که وقتی چنین اتفاقی در آنجا افتاد، وزارت بهداشت مسئولیت آن را قبول کرد و به مداوا و دلجویی از مردم پرداخت.

یعنی، مردم لردگان یکباره خمار شدند و شروع کردند به تزریق مواد و بعد شنگول شدند و چندشیفته مشغول عملیات جنسی شدند؟

آیا کفر می‌شود برای مردم توضیح بدهید که این یک مشکل مدیریتی است و عذر بخواهید و قول مساعد بدهید که برای کمک به آسیب‌دیدگان اقدام خواهید کرد؟ دروغ هم نمی‌توانید بگویید؟ قول الکی هم نمی‌توانید بدهید؟

حالا هی گاز اشک‌آور بزنید و هی مردم را تحریک کنید و نمی‌دانید که دلِ پر، به جنگ مشتاق‌تر است.