ایران، ترکیه و روسیه نقش تعیین‌کننده در سوریه دارند

نگام ، بین الملل _سخنگوی وزارت امورخارجه ایران نقش ترکیه، روسیه و ایران در سوریه را تعیین‌کننده خواند و اعلام کرد آنها می‌توانند برای حل مساله این کشور دخالت کنند.

 

به گزارش آناتولی بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در کنفرانس مطبوعاتی خود با رسانه های داخلی و خارجی درباره مساله سوریه و اجلاس «آستانه» اظهار داشت: سه کشور ایران، ترکیه و روسیه می توانند در حل بحران سوریه دخالت کنند و با بخشی از معارضین که قرار است در اجلاس حضور داشته باشند مذاکره کنیم.

وی درباره امکان حضور دیگر کشورها در این اجلاس تصریح کرد: “در مقطع کنونی بحث سایر کشورها مطرح نیست. باید صبر کرد و وضعیت را رصد کرد. به نظر می رسد شرایط منطقه را کشورهای منطقه حل کنند بهتر است. شاید در آینده بهتر بشود در این باره صحبت کرد”.

قاسمی در پاسخ یکی از خبرنگاران درمورد شروط ایران برای اجلاس آستانه دارد یا نه، گفت: “اجلاس آستانه به دولت سوریه و معارضین مربوط می شود. قرار نیست دیدگاهی را تحمیل کنیم. امیدواریم موفق باشند و راهکار مشخصی برای ادامه گفتگوها داشته باشند. ما شرط خاصی نداریم و هر چه تصمیم بگیرند محترم است”.

او با بیان اینکه ایران در تضمین آتش بس در کنار ترکیه و روسیه حضور خواهد داشت اظهار داشت: “نشست و ابتکار سه جانبه مسکو ثمرات مهمی داشت. حضور و هماهنگی ۳ کشور نقش اساسی در منطقه دارد و تلاشمان را تجمیع کردیم تا آتش بس جدی در سوریه به وجود بیاید”.

وی با اشاره به دعوت عربستان از ۸۰ کشور برای حضور در مناسک حج خاطرنشان کرد: “هیچ دعوتنامه ای از سمت دولت عربستان برای حج امسال دریافت نکرده ایم. ما در همان وضعیت سابق هستیم و هیچ برنامه ای برای حج امسال و اعزام حجاج نخواهیم داشت. خبر داریم برای ۸۰ کشور دعوت نامه فرستاده شده اما ایران را مستثنا قرار داده اند”.

قاسمی درباره قطع واردات گاز از ترکمنستان نیز گفت: “ما حدود ۲۰ سال است با ترکمنستان در حوزه گازی همکاری داریم. در حال حاضر هم مساله قطع گاز سیاسی نیست و وزارات خارجه نمی خواهد به آن سیاسی نگاه کند. مساله ای فنی و مالی بین دو شرکت ترکمن گاز و شرکت ملی گاز ایران است. البته از آنجایی که ما این مساله را پیش بینی کرده بودیم و میزان واردات گاز ما از ترکمنستان زیاد نیست، تمهیدات لازم در شرکت ملی گاز اندیشیده شده و مشکلی در تامین گاز نداریم”.