«ایران»، محور مذاکرات هفته جاری موگرینی و یوهانس هان با مقام‌های ارشد ترکیه

 

نگام ، بین الملل _ مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است هفته جاری با سفر به ترکیه با مقام‌های ارشد این کشور درباره آخرین تحولات منطقه به ویژه امور ایران، سوریه و عراق رایزنی ‌کند.
 به نوشته وبگاه شبکه خبری «یورونیوز» «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «یوهانس هان» کمیسیونر سیاست همسایگی و مذاکرات گسترش اتحادیه اروپا پنجشنبه هفته جاری برای انجام مذاکرات سطح بالای سیاسی به ترکیه می‌روند.
سرویس روابط خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرد که فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و یوهانس هان کمیسر این اتحادیه در امور سیاست همسایگی و گسترش در راس هیاتی به منظور شرکت در نشست عالی رتبه مذاکرات سیاسی میان ترکیه و اتحادیه اروپا، روز ۲۲ نوامبر به آنکار سفر می کنند.

این دو مقام اروپایی پس از پایان نشست مذکور در یک نشست مطبوعاتی مشترک نیز شرکت خواهند کرد.

وزارت امور خارجه ترکیه نیز در بیانیه ای اعلام کرده است: در این مذاکرات که میان طرف تُرک به ریاست مولود چاووش اوغلو و هیئت اروپایی انجام خواهد شد، در کنار موضوع پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا، موضوعاتی مانند اقتصاد، تجارت، همکاری های مالی، انرژی، اتحادیه گمرکی، امنیت، مبارزه با تروریسم، مهاجرت و لغو ویزا گفت‌وگو خواهد شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است روزهای آتی با سفر به ترکیه با مقام‌های عالی رتبه این کشور پیرامون مسائل مهم منطقه به بحث و گفت‌و‌گو بپردازد.

به نوشته یورونیوز، علاوه بر مسائل بین ترکیه و اتحادیه اروپا و امور پناهجویان، آخرین تحولات ایران، سوریه و عراق از جمله محورهای رایزنی طرفین خواهد بود.

موگرینی چهارشنبه گذشته نیز در جریان سخنانی در «گروه بحران» در بروکسل بار دیگر بر حمایت اتحادیه اروپا از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) تاکید کرد.

بعد از خروج یکجانبه دولت آمریکا از برجام و تعهد شرکای اروپایی این توافق (آلمان، انگلیس و فرانسه) به ایجاد ساز و کار مالی ویژه برای تداوم تجارت، ایران منتظر اجرای وعده‌ کشورهای یاد شده است.