ایرانی کشته‌شده در سقوط تله‌‌کابین ایتالیا کیست

پایگاه خبری / تحلیلی نگامتحقیق پیرامون دلایل سقوط تله‌کابین در ارتفاعات شمال ایتالیا شروع شده و گمانه‌ها به پارگی کابل معطوف است. از بین ۱۵ سرنشین تله‌کابین تنها یک پسربچه پنج ساله زنده مانده است. یک مرد جوان ایرانی از جمله قربانیان سانحه بود.

دادستانی عمومی منطقه پیمونت رسیدگی به دلایل سقوط تله‌کابین در ارتفاعات شمال ایتالیا را بر عهده گرفته و دادستانی میلان نیز پرونده‌ای برای پیگیری علل حادثه و معرفی مسببان احتمالی گشوده است.

احتمال داده شده که سقوط تله‌کابین، پارگی کابل بوده باشد. تحقیقات اولیه سست بودن یک کابل فولادی را مشخص می‌کند. ظرفیت کابین ۳۵ نفر بوده و با توجه به تعداد سرنشینان، بعید به نظر می‌رسد که سنگینی آن عامل سانحه بوده باشد.

سانحه بر فراز ۱۳ متری دریاچه “ماجیوره” رخ داد. ۱۴ نفر کشته شدند که اکثرا خارجی بودند.

پنج اسرائیلی در میان جان‌باختگان هستند که اعضای یک خانواده بوده‌اند؛ زوج اسرائیلی مقیم ایتالیا همراه با پسر دو ساله ‌و مادر بزرگ و پدر بزرگی که برای دیدن آن‌ها به ایتالیا سفر کرده بودند. از این خانواده یک پسر پنج ساله جان به در برده که دچار شکستگی‌‌های متعدد شده و در بیمارستان بستری است.

محمدرضا شاهسوندی، جوان ایرانی نیز به همراه دوست دختر ایتالیایی‌اش در سقوط تله‌کابین جان باخته است. رسانه‌های داخلی ایران پیش‌تر و به اشتباه نوشته بودند یک دختر ۲۷ ساله ایرانی جان باخته است.

یکی از آشنایان محمدرضا شاهسوندی در توییتر نوشته است: «محمدرضا برای دیدن دوست دخترش Serena Cosentino به شهر Verbania اومده بود، متاسفانه هر دو در سقوط تله کابین فوت کردند. سرنا تازگی به عنوان محقق در cnr در verbania کار می‌کرده. هر دو در رم در دانشگاه Sapienza با هم آشنا شده بودند. »

حادثه حوالی ظهر یکشنبه روی داد و کابین‌ در یکصد متری ایستگاه نهایی، ناگهان به میان جنگل افتاد. یک افسر پلیس گفته است که کابین پس از سقوط، به یک شیب تند جنگلی غلطید و سپس در برخورد با درخت متوقف شد.

امدادگران به دلیل صعب‌العبور بودن منطقه به سختی و با هلی‌کوپتر به محل سانحه رسیدند. تصاویر نیروهای امدادگر و ماموران پلیس از محل سانحه نشان می‌دهد که کابین به کلی در هم شکسته است. یک کودک ۹ ساله نیز در میان مصدومان بود که به دلیل شدت جراحات در بیمارستان تورین جان سپرد.

سیاستمداران ایتالیایی هر یک با پیام‌های جداگانه، از واقعه ابراز تاسف و با بازماندگان همدردی کرده‌اند. نخست وزیر، رئیس جمهوری، وزیر خارجه و شمار دیگری از اعضای کابینه ایتالیا در توییتر به خانوادها تسلیت گفته‌اند.

روسای کمیسیون اروپا، شورای اروپا و پارلمان اروپا هم پیام‌های همدردی فرستاده‌اند. آلبرتو سیریو، فرماندار منطقه پیمونت با حضور در تلویزیون خواهان روشن شدن علت امر شد و گفت: «ایتالیا باید سرزمینی امن باشد. »

تله کابین سانحه دیده در سال ۲۰۱۶ به طور کامل نوسازی شده و اخیرا آغاز به کار کرده بود. این تله کابین منطقه تفریحی “استرسا” در اطراف دریاچه ماجیوره را ظرف ۲۰ دقیقه به ناحیه کوهستانی مونته موتارنه در ارتفاع ۱۵۰۰ متری آلپ متصل می‌کند و چشم‌اندازی فوق‌العاده از قله‌های آلپ دارد که بی‌نظیر و یگانه توصیف می‌شود.

تله کابین در زمستان مورد استفاده اسکی‌بازان قرار می‌گیرد و در تابستان عموما گردشگران و کوهنوردان سوار آن می‌شوند.

منطقه “لاگو ماجیوره” مقصد بسیاری از مسافران است و مونته موتارونه محبوب‌ترین جاذبه گردش و تفرج در شمال ایتالیا. سانحه تنها یک روز پس از راه اندازی دوباره تله کابین و یک ماه بعد ازسرگیری تورهای تفریحی و مراکز مهمان‌پذیر منطقه رخ داد. این فعالیت‌ها در دوران پاندمی کرونا همه بسته بودند.

خط آهن منطقه نیز در فاصله سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ مرمت و نوسازی شده است.