ایران: اسناد حمله به کشتی مرسر استریت «جعلی» است

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممجید تخت روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد ادعاهای مطرح شده در مورد نقش داشتن این کشور در حمله به کشتی مرسر استریت را رد کرده و اسناد ارائه شده در این مورد را جعلی خوانده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، تخت روانچی در توییتی گفته است اسرائیل و حامیان آن کشور، “اطلاعات جعلی” در مورد حوادث اخیر ارائه کرده‌اند.

در جریان حمله به نفتکش مرسر استریت دو نفر کشته شدند که یکی از آنها تبعه بریتانیا و دیگری شهروند رومانی بود.

دولت بریتانیا گفته است این حمله توسط پهپاد شاهد ۱۳۶ انجام شده که تنها در ایران ساخته می‌شود. فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا هم با انتشار نتیجه تحقیقاتش، انگشت اتهام را به سوی ایران گرفته است.

تخت روانچی در توییت خود ادعاهای مطرح شده را “به شدت” رد کرده و گفته است شورای امنیت سازمان ملل متحد باید با آنچه “ماجراجویی” اسرائیل در منطقه خوانده، “برخورد کند.”

حمله به این کشتی تحت مدیریت شرکت اسرائیلی با واکنش بسیاری مواجه شده و اخیرا وزیران امور خارجه هفت کشور صنعتی جهان با محکوم کردن این حمله، جمهوری اسلامی را “تهدیدی برای صلح و ثبات بین‌المللی” خواندند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا پیشتر گفته بود این کشور در حال هماهنگی با شرکای خود و مشاوره با دولت‌های منطقه است و ایران با پاسخ مشترک آمریکا اسراییل، بریتانیا، رومانی و سایر کشورها در این زمینه روبرو خواهد شد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا هم که یک تبعه این کشور در این حمله کشته شد گفته است “ایران باید با پیامدهای اقداماتش روبرو شود.”

دولت ایران در کنار رد ادعاهای دست داشتن در حمله به کشتی مرسر استریت، متقابلا اسرائیل را به دست داشتن در چنین حملاتی متهم کرده است.

در ماه‌های اخیر ایران و اسرائیل چندین بار یکدیگر را به حمله به کشتی‌های تجاری متهم کرده‌اند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری سابق ایران پیش از پایان یافتن دوره ریاست‌جمهوری حسن روحانی گفته بود “اسرائیل آدم می‌فرستاد داخل نفتکش ما و آن را منفجر می‌کرد.”