ایران برای آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی به آژانس نامه نوشت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ خبرنگار وال استریت ژورنال در بروکسل می‌گوید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز به اعضای شورای حکام این آژانس اطلاع داده که ایران روز گذشته در نامه‌ای قصد خود برای غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد را برای اجرای قانون مصوب مجلس اعلام کرده است.


به گزارش بی‌بی‌سی، چند روز بعد از ترور محسن فخری‌زاده، از چهره‌های پشت پرده برنامه هسته‌ای ایران، مجلس شورای اسلامی قانونی را تصویب کرد که دولت ایران را موظف می‌کند که بر خلاف تعهدات موجود در برجام، بلافاصله اقدامات لازم برای تولید اورانیوم غنی شده با خلوص ۲۰ درصد را آغاز کند.


بر اساس این گزارش، یکی از دیپلمات‌های مستقر در وین، که رویترز هویت او را فاش نکرده است، گزارش آژانس در این زمینه را تایید کرده، اما از ذکر جزئیات بیشتر در مورد آن خودداری کرده است.


تا لحظه انتشار این خبر، مسئولان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای اظهارنظر در مورد توییت نماینده روسیه در دسترس نبودند.

بر اساس توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ قدرت‌های جهانی با ایران، تهران مجاز است اورانیوم را تا سطح حداکثر ۳.۶۷ درصد – به مراتب پایین‌تر از غنای ۹۰ درصد برای ساخت سلاح هسته‌ای، غنی‌سازی کند.


به دنبال خروج آمریکا از آن توافق در اردیبهشت ۱۳۹۷ و بازگرداندن تحریم‌هایی که پس از آن لغو شده بودند، جمهوری اسلامی رسما اعلام کرد به تدریج از تعهدات خود در برجام عبور خواهد کرد.


طرف‌های باقی مانده در برجام، که مخالف تصمیم آمریکا به خروج از توافق بودند، با این واکنش تهران نیز مخالف بوده و می‌گویند تلاش‌های آنها را برای حفظ برجام و حل اختلافات به مشکل می‌اندازد.


با انتخاب جو بایدن به عنوان رییس جمهوری جدید آمریکا، امیدها برای بازگشت دو طرف به برجام افزایش یافته است. وی معاون باراک اوباما، رییس جمهوری سابق بود که برجام در دولت آنها محقق شد.