ایران حذف اپلیکیشن‌هایش در گوگل را «اعلام جنگ» توصیف کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامشرکت آمریکایی گوگل ظاهرا بر اساس تحریم‌های آمریکا، اپلیکیشن‌های ایرانی را از بازار دیجیتال اندروید حذف کرده و تهران این اقدام را «اعلام جنگ» خوانده است.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران ممنوعیت اپلیکیشن‌های ایران را محکوم کرده و گفته «ادامه این رویه را نشانه آشکاری از اعلام جنگی نوین علیه دانش و محصولات فناورانه ایرانی می‌دانیم که همه ما ایرانیان را برای افزایش قدرت ملی در حوزه فضای مجازی مصمم‌تر می‌کند.»

در بیانیه وزارت ارتباطات ایران گفته شده که حذف برنامک‌‌های (اپلیکیشن) موثر و پرکاربرد ایرانی «نشان از کینه‌توزی با مردم ایران و اوج ناراحتی و نگرانی آنها از توسعه و کاربردی شدن کسب و کارها و پلتفرم‌های بومی ایرانی است.»

این وزاتخانه وعده داده که از همه ظرفیت‌هایش برای حمایت از حقوق پلتفرم‌های ایرانی استفاده کند.

اتفاقی مشابه نیز در سال ۲۰۱۷ میلادی افتاد. در آن زمان محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات بود. او هم وعده‌های مشابهی داد اما در نهایت به نتیجه ای عملی‌ نرسید.

کدام اپ‌ها؟

دو روز پیش گزارش شد که گوگل بار دیگر حذف اپلیکیشن‌های ایرانی را آغاز کرده است. دو پلتفرم پرطرفدار فیلیمو و آپارات که ویدئو پخش می‌کنند، جزو اپلیکیشن‌های حذف شده از گوگل‌پلی بودند.

رسانه‌های حوزه فناوری اطلاعات ایران همچنین گزارش داده‌اند که اپلیکیشن کتاب اینترنتی طاقچه، اپلیکیشن دولتی مربوط به کرونا به نام ماسک و اپلیکیشن جی‌پی‌اس و جهت‌یابی بلد هم حذف شده‌اند.

سایت تخصصی آی‌تی‌ایران متن ایمیلی را منتشر کرده که می‌گوید شرکت گوگل برای مدیریت اپلیکیشن بلد فرستاده است. در این متن به بخش ۱۶.۵ توافقنامه سازندگان اپلیکیشن‌ها با گوگل اشاره شده که می‌گوید خدمات گوگل‌پلی تابع قوانین تحریمی آمریکا است.

صبا ایده، شرکت صاحب اپلیکیشن‌های آپارات و فیلیمو هم می‌گوید ایمیل مشابهی دریافت کرده است.

در چند سال گذشته دو شرکت فناوری اپل و گوگل که هر دو آمریکایی هستند چندین مرتبه با استناد به قوانین تحریمی آمریکا ارائه خدمات به ایرانیان را متوقف کرده‌اند.

بهمن ماه ۱۳۹۵ شرکت اپل اپلیکیشن‌های ایرانی را حذف کرد در حالی که چند ماه قبل آن اپ‌استور را به روی ایرانیان باز کرده بود و به نظر می‌‌آمد که به تدریج در حال کاهش دادن بعضی از محدودیت‌ها است.