ایران خشک شد؛ قائم مقام وزیر جهاد‌کشاورزی: آب را هم سیاسی کردند/ نهادهای دولتی بر مبنای تقاضای سیاسیون کار انجام می‌دهند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_قائم مقام وزیر جهاد‌کشاورزی اعلام کرده، حدود ۱۰ درصد از آب کشور در مسیر عرضه و پیش از رسیدن به دست مصرف‌کننده هدر می‌رود.

عباس کشاورز گفته: «بر اساس یک مطالعه صورت گرفته بیش از ۹ میلیارد مترمکعب آب در مسیر عرضه هدر می‌رود. برای کشوری که ۱۰۰ میلیارد مترمکعب منابع آب در اختیار دارد ۹ میلیارد مترمکعب آب میزان کمی نیست».

او با انتقاد از نحوه مدیریت آب توسط وزارت نیرو گفته تخصیص آب در کشور بر اساس فشارهای سیاسی انجام می‌شود؛ «آب را دادیم به یک نهاد دولتی که خود راساً تصمیم می‌گیرد و مصلحت تشخیص می‌دهد. فقط به تخصیص می‌پردازد و تخصیص را بر مبنای تقاضای سیاسیون انجام می‌دهد.

به طور کلی رویکرد ما تا امروز در مورد آب رویکرد دولتی مطلق، بخشی مطلق، سازه‌ای مطلق و رویکردی بر مبنای استفاده حداکثر آب بوده است. در حالی که همه این رویه‌ها سال‌هاست در آب کارایی خود را از دست داده‌اند».

وی وضعیت آب در کشور را «بسیار شکننده» توصیف کرده و می‌گوید «عده‌ای ادبیات ورشکستگی را به کار می‌برند، اما من هنوز معتقدم ما دچار بحران شدید هستیم. به این معنا که هنوز هم می‌شود شرایط را مدیریت کرد. اما همه باید این را بخواهند، اگر به یک گروه و دولت و ساختار بسنده کنیم، سیل بحران همه ما را خواهد برد».