ایران در رده ۱۰۷ اقتصاد دنیا

اساس بررسی موسسه لگاتوم که همه‌ساله برخی مؤلفه‌های رفاهی ۱۴۲ کشور جهان را بررسی و رتبه‌بندی می‌نماید کشور ایران کشور ایران ازنظر اقتصادی در مکان ۱۰۷ قرار دارد.

به گزارش نگام، لگاتوم که یک سازمان مشاور، حمایت‌کننده و سیاست‌گذار مستقل که با گروهی از شرکت‌های تحت نظارت خود در لندن فعالیت می‌کند، همه‌ساله برخی مؤلفه‌های رفاهی ۱۴۲ کشور جهان را بررسی و رتبه‌بندی می‌نماید.

بر اساس گزارش این موسسه برای بررسی شاخص‌های فرعی حوزه اقتصاد در بین کشورها از چهار حوزه کلیدی استفاده‌شده است: ۱- سیاست‌های کلان اقتصادی، ۲- میزان رضایتمندی و چشم‌داشت‌های اقتصادی،۳- زیربناهای رشد اقتصادی و ۴- میزان بهره‌وری بخش مالی.

اقتصاد ایران بر اساس بررسی این موسسه در میان ۱۴۲ کشور در رتبه ۱۰۷ قرار دارد.

اما ده کشور نخستی که به تعبیر مؤسسه لگاتوم از مناسب‌ترین اوضاع اقتصادی برخوردارند عبارت‌اند از سوئیس، سنگاپور، نروژ، سوئد، کانادا، چین، ژاپن، آلمان، کره جنوبی، امارات و ده کشور انتهای رده هائیتی، سوریه، سودان، مالاوی، یمن، افغانستان، بروندی، گینه، سیرالئون، لیبریا.

در این گزارش آمده: چین باوجودآنکه در حوزه آزادی شخصی در رده ۱۱۷ قرار دارد اما از جنبه اقتصادی به رده ۶ رسیده است. آمریکا نیز به نسبت سال ۲۰۱۳ هفت پله صعود نموده و به رتبه ۱۷ رسیده است.

کشور روسیه که از متحدان استراتژیک ایران محسوب می‌شود در رتبهٔ ۶۸ جای گرفته است. بعلاوه ونزوئلا رتبه ۱۰۴، هند ۱۰۲ را دارا است.

اما وضعیت برخی از همسایگان کشورمان: عراق ۱۰۹ افغانستان ۱۳۸، پاکستان ۱۰۷، ارمنستان ۱۲۹، آذربایجان ۷۹٫

ترکیه که از رقبای منطقه‌ای ایران محسوب می‌شود در رتبهٔ ۸۶ قرار دارد. همچنین، پنج کشور نخست مسلمان در حوزهٔ اقتصاد عبارت‌اند از امارات ۱۰، کویت ۱۶، مالزی ۲۰، عربستان ۲۴، اندونزی ۴۲٫