ایران در شرایط بحرانی کرونا؛ افزایش تعداد بیماران بد حال به مرگ‌ومیرها دامن زده است/۲۳۰ هزار تست مثبت در یک هفته!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام به سبب گسترش موج پنجم همه‌‌گیری ویروس کرونا با سویه دلتا و افزایش بی‌سابقه تعداد مبتلایان به بیماری کووید-۱۹، اکثر تخت‌های بیمارستان، بخش‌ها و راهرو‌ها پر شده و پذیرش مبتلایان با سختی در حال انجام است. به گفته قاسم جان‌بابایی، معاون وزارت بهداشت «شرایط کشور به مرحله بحرانی رسیده است». افزایش تعداد بیماران بد حال به مرگ و میرها دامن زده است.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز چهارشنبه اعلام کرد: از دیروز تا امروز ۲۷ مرداد و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۹ هزار و ۱۷۴بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد که ۵ هزار و ۳۸۰ نفر از آنها بستری شدند.

بر اساس این گزارش مجموع بیماران کووید-۱۹ در کشور به ۴ میلیون و۴۶۷ هزار و ۱۵ نفر رسیده و هم‌اکنون ۷ هزار و ۳۷۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در بخش‌های مراقبت های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. با توجه به زیرساخت‌های درمانی در ایران به این ترتیب می‌توان گفت که بیمارستان‌ها تحت فشار قرار گرفته‌اند. در ۲۴ ساعت گذشته ۵۸۳ بیمار کووید- ۱۹ در ایران جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۹۸ هزار و ۴۸۳ نفر برسد.

شمار مبتلایان و جان‌باختگان بسیار بیش از آمارهای رسمی وزارت بهداشت است و ممکن است حتی تا سه برابر این تعداد باشد. در مورد شمار مبتلایان هم آمار وزارت بهداشت دقیق نیست. ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت روز گذشته گفته بود:«در هفته گذشته ۲۳۰ هزار تست مثبت کرونا داشتیم و با احتساب موارد مثبت کسانی که تست نمی‌دهند، تخمین می‌زنیم روزانه تا ۲۲۰ هزار نفر از مردم به بیماری ناشی از ابتلا به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند.»

۳۵۹ شهر کشور در وضعیت قرمز

در حال حاضر ۳۵۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۵۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۳۰ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علاوه بر شهرهای قرمز قبلی، از ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ شهرستان‌های زیر در وضع قرمز قرار گرفته‌اند: اهر، بستان‌آباد (آذربایجان شرقی)، اشنویه، چالدران (آذربایجان غربی)، نائین (اصفهان)، بدره، چرداول (ایلام)، باخرز، مه ولات (خراسان رضوی)، جاجرم، راز و جرگلان (خراسان شمالی)، رامهرمز، شوشتر، هندیجان (خوزستان)، سرخه (سمنان)، زابل، قصرقند (سیستان و بلوچستان)، ارسنجان (فارس)، کمیجان (مرکزی)، ارزوئیه، راور، رودبار جنوب، ریگان، فاریاب، قلعه گنج (کرمان)، لنده و چرام (کهگیلویه و بویر احمد).

وضع استان اصفهان با شناسایی ۲۸۷۵ مورد ابتلای جدید به کووید-۱۹ در تنها یک شبانه‌روز همچنان بحرانی است. در استان لرستان هزار و ۲۸۹ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در شبانه‌روز گذشته شناسایی شد. در استان کردستان ۴۱۵ بیمار جدید، در آذربایجان غربی هزار و ۶۲۶ مورد. در قزوین اما با ابتلای هزار و ۸۲۶ مورد ابتلای جدید وضع بحرانی گزارش شده است.

وضعیت استان اردبیل فوق بحرانی گزارش شده است. تعداد اشخاصی که به سبب ابتلا به موارد حاد بیماری دربیمارستان‌های اردییل بستری می‌شوند ۲۰ برابر تعداد بستری‌ها در مدت مشابه در سال گذشته است. در ایام تاسوعا و عاشورا هرگونه دسته‌گردانی، تعزیه و شبیه‌خوانی در استان اردبیل ممنوع اعلام شده است.

در کاشان ویروس کرونا به گردش درآمده است و شمار مبتلایان رو به فزونی گذاشته. دانشگاه علوم پزشکی کاشان اعلام کرد که در شبانه‌روز گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل تعداد ۳۷۳ مورد ابتلا به کووید-۱۹ شناسایی شده است.

در استان اراک در شبانه‌روز گذشته ۵۸۸ مورد ابتلای تازه شناسایی شده که حدود صد نفر از آن‌ها در بیمارستان‌های استان بستری شدند.

در استان البرز اما روند ابتلا صعودی است و در شبانه‌روز گذشته حدود ۲۰۲ بیمار کووید-۱۹ در بیمارستان‌های استان بستری شدند. مراجعات سرپایی هم رو به افزایش است. هرچه این مراجعات بیشتر باشد، احتمال آنکه ظرفیت بیمارستان‌ها رو به تکمیل بگذارد نیز بیشتر است. در استان ایلام هم با شناسایی ۳۸۸ مورد ابتلای جدید وضع بیش پ کم به البرز شباهت دارد.

در استان سمنان، وضعیت ابتلا به کرونا از شرق تا غرب استان نگران‌کننده است و در واقع دلتا همه استان سمنان را درنوردیده است.