ایران در معرض خطر انفجار عظیم ۳۰۰ بار در روز است که می تواند مرگ آور تر از بیروت باشد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ دیلی استار:  به گفته یک کارشناس، تهران، پایتخت ایران، در نزدیکی یک خط گسل زلزله فعال واقع شده، آن را در معرض خطر یک زمین لرزه ویرانگر قرار داده است. این امر می تواند به همراه تانکرهای نفت اطراف آن ویرانی های شدیدی ایجاد کند.

یک کارشناس هشدار میدهد،میلیون ها نفر می توانند در ایران جان خود را از دست دهند زیرا این کشور در معرض خطر «یک فاجعه حتی بدتر از بیروت» است، به دلیل اینکه انبارهای ذخائر نفت در یک منطقه زلزله خیز قرار دارند.

هشدار داده شده است که پایتخت آن، شهر تهران از آنجا که روی خط گسل قرار گرفته است می تواند روزی یک زمین لرزه ویرانگر را تجربه کند که همراه با انفجار میتواند فاجعه بار باشد.

عضو و رئیس کمیسیون بودجه شورای شهر تهران با هشدار نسبت به وقوع حادثه مشابهی مانند انفجار بیروت در تهران، گفت که انبار نفت محله شهران مانند یک‌ بمب هیدروژنی داخل شهر است.

مجید فراهانی، عضو و رئیس کمیسیون بودجه شورای شهر تهران با اشاره به وجود انبار نفت در داخل بافت مسکونی این شهر، نسبت به وقوع “فاجعه ای دهشتناک تر از بیروت در تهران” هشدار داد و گفت: فقط به عنوان یک‌ مثال انبار نفت محله شهران که یک‌ بمب هیدروژنی داخل شهر است.

فراهانی با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود، در این باره نوشت: “تجربه انفجار بیروت تجربه ای بسیار تلخ و ناگوار بود که تاثیرات منفی آن دهه ها در بطن لبنان خواهد ماند. فراتر از هر حادثه و فاجعه درس آموخته ها و عبرت های آن باید مورد توجه قرار گیرد. حتما در اقصی نقاط گمرک‌های رسمی و یا اسکله‌های غیر رسمی، در مناطق ویژه اقتصادی و یا بنادر ساحلی و غیرساحلی کشور انبارهای مشابه انبار مواد شیمیایی بیروت یافت می شود که از این پس باید به عنوان یک بمب ساعتی نگریسته شود؛ اما علاوه بر اماکن یاد شده انباشت مواد شیمیایی در بطن و مرکز شهرها و اماکن مسکونی خطر آفرین تر است”.

وی اظهار داشت: “اینجاست که شناسایی نقاط پرخطر در شهر تهران و ‌دیگر شهرها و احتمال بروز فاجعه و برنامه ریزی برای خروج این بمب های ساعتی از شهر را بایست از دولت و مدیریت شهری طلب کنیم”.

رئیس کمیسیون بودجه شورای شهر تهران انبار نفت محله شهران در شمالغرب پایتخت ایران را مانند یک بمب هیدروژنی در داخل شهر خوانده و افزوده است: “فقط به عنوان یک‌ مثال به انبار نفت محله شهران که یک‌ بمب هیدروژنی داخل شهر و بر روی گسل زلزله مشا بنا شده توجه کنیم که انبار نفت شهران با مخازنی غول پیکر درست در بطن بافت مسکونی شمال غرب تهران در محله شهران قرار گرفته و هر روز حدود سیصد تانکر سی هزار لیتری حمل سوخت از ابر مخازن این انبار نفت بارگیری می‌کنند و سپس از وسط بافت مسکونی و خیابان‌ها و کوچه‌های شهران می‌گذرند و نهایتا وارد بزرگراه می‌شوند”.

فراهانی به وقوع چندین حادثه مرتبط با این انبار نفتی و تانکرهای سوخت آن اشاره کرده و تاکید کرده است: فقط کافی است یکی از تانکرها یا خودروی ‌حمل آن‌ هنگام سوخت گیری در کنار مخازن دچار حادثه شود، آنگاه با انفجار سریالی مخازن سوخت یکی پس از دیگری فاجعه ای بزرگ‌تر از بیروت به سر تهران می آید.

وی همچنین با بیان اینکه انبار نفتی شهران سال ۱۳۵۳ زمانی که منطقه مسکونی نبود تاسیس شده است، نوشت: تصور کنید در زمان بارندگی و وقتی زمین لغزنده است، یکی از تانکرها بر اثر لغزندگی زمین واژگون شود. با کوچکترین جرقه آتشی که به راه می‌افتد مهار نکردنی است. به تعداد تردد تانکرها خطر واژگون شدن آنها وجود دارد و می‌توان گفت این خطر هر روز نزدیک به ۳۰۰ بار شهران را تهدید می‌کند و هیچ‌کس هم حواسش به جان و مال مردم نیست.