ایران در پنجه آنفولانزا – ۸۱ کشته

پایگاه خبری / تحلیلی نگامکودکان زیر ۵، افراد بالای ۶۵ سال و کسانی که سابقه بیماری یا نقص سیستم ایمنی بدن دارند در معرض آنفولانزا هستند

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران از جان باختن ۸۱ نفر در اثر ابتلا به ویروس آنفولانزا خبر داده و اظهار داشت: هفته گذشته ۲۵ بیمار مبتلا به آنفلوانزا در کشور جان خود را از دست دادند و به این ترتیب تلفات این بیماری از اول مهر امسال به ۸۱ نفر رسید.

علیرضا رئیسی تصریح کرد: طی هفته گذشته تعداد ۸۳۳۳ نفر از مردم به دلیل این بیماری به مراکز درمانی مراجعه کردند که نیمی از این افراد به دلیل شدت بیماری تنفسی نیاز به بیش از دو روز بستری شدن در بیمارستان داشته و بقیه با مداوای سرپایی و یا بستری موقت ترخیص شده اند. در همین مدت ۲۵ تن نیز به دلیل این بیماری جان باختند.

رئیسی با تاکید بر روال اطلاع رسانی وزارت بهداشت در مورد وضعیت آنفلوآنزا در شنبه هر هفته گفت: پیش بینی می شود با توجه به کاهش شیوع بیماری، هفته جاری و هفته آینده موارد ابتلا با کاهش چشمگیر همراه باشد.

از سوی دیگر دکتر اسماعیل زینعلی، متخصص بیماری‌های عفونی و استاد دانشگاه در ایران در مصاحبه با خبرنگار آناتولی در تهران عوامل افزایش تلفات ناشی از آنفلوآنزا را جهش ژنتیکی ویروس آن، ورود این بیماری از عراق و کمبود واکسن و داروی مورد نیاز برشمرد.

وی درباره انواع افراد مبتلا به آنفلوآنزا در ایران گفت: «چند گروه پرخطر داریم؛ زنان باردار، کودکان زیر ۵ و افراد بالای ۶۵ سال. افرادی که بیماری زمینه‌ای و یا نقص سیستم ایمنی بدن دارد باید بیشتر مواظب باشند و شیوع این ویروس را جدی بگیرند».

زینعلی در مورد آمار فوتی بالای ناشی از این بیماری در ایران طی سال جدید نیز اظهار داشت:

«این ویروس هر ۱۰ سال یک جهش ژنتیکی دارد. این بیماری بین انسان، طیور و برخی پستانداران مثل خوک و اسب مشترک است. ویروس‌ها با یکدیگر ترکیب می‌شوند و نوع جدیدی را تشکیل می‌دهند. به همین دلیل قدرت تهاجم آن بیشتر می‌شود.

احتمال می‌رود این بیماری از طریق عراق وارد ایران شده باشد. آنفلوآنزا از اوایل پاییز آغاز می‌شود و می‌تواند تا اواسط بهار ادامه داشته باشد. هوای آلوده و سرد نیز می‌تواند بر روند تسریع و شیوع این بیماری تاثیر بگذارد.

توزیع داروی آنفلوآنزا در بیمارستان‌های دولتی یعنی اینکه دچار کمبود آن هستیم. البته آنفلوآنزا در شرایط عادی نیازی به دارو ندارد و با استراحت و نوشیدن مایعات درمان می‌شود. تنها افراد بستری در بیمارستان نیاز دارند دارو مصرف کنند».

این پزشک متخصص درباره تاثیر واکسن بر ایمنی نسبت به این بیماری نیز تصریح کرد:

«هر ساله سازمان بهداشت جهانی نوع ویروس‌هایی را که شایع می‌شوند پیش‌بینی و واکسن آن را ارائه می‌کند. همه افراد نیاز واکسن ندارند. تنها گروه های پرخطر باید تزریق کنند و دو هفته پس از دریافت تا حدودی نسبت به بیماری ایمن می‌شوند».

گفتنی است طی چند ماه گذشته حدود ۴ هزار ایرانی به آنفلوآنزا مبتلا شده‌اند. هفته گذشته ۲۵ تن بر اثر آن در ایران جان باختند. بدین‌ترتیب تلفات ناشی از آنفلوآنزا طی ۸۰ روز گذشته به ۸۱ نفر رسید. بیشترین موارد آن در استان‌های کرمان، گلستان، مازندران، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد بوده است.