ایران رهبر گروه «النضال» برای آزادی اهواز را در ترکیه ربود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ کمیته اجرایی یک گروه استقلال‌طلب اهواز به نام «جنبش مبارزه عربی آزادی‌بخش الأحواز» روز جمعه ۳۰ اکتبر ۲۰۲۰ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، ایران حبیب فرج‌الله چعب معروف به «حبیب أسیود» رهبر پیشین این جنبش را در ترکیه ربوده است.

النضال در بیانیه خود ایران را متهم کرده که با همکاری یک کشور ثالث حبیب اسیود را به ترکیه کشانده و از آنجا ربوده است.

برخی منابع اهوازی این کشور ثالث را قطر معرفی کرده‌اند و برخی نیز گفته‌اند که آنکارا اسیود را در مقابل دو رهبر پ‌ک‌ک به تهران تحویل داده است اما هیچ منبع مستقلی این اطلاعات را تاکنون تأیید نکرده است.

نیروهای امنیتی ایران پیش از این هم تعدادی از فعالان سیاسی را به روش‌های مختلف به دیگر کشورها کشانده و از آنجا ربوده‌اند.

روح‌الله زم مؤسس رسانه «آمدنیوز» یکی از افراد است که از عراق ربوده شد. خبر دستگیری «روح‌الله زم» را سپاه پاسداران روز دوشنبه ۱۴ اکتبر ۲۰۱۹ انتشار و دستگیری او را «عملیات اطلاعاتی غافگیرانه» توصیف کرد که در آن «سازمان اطلاعات سپاه، در این عملیات حرفه‌ای، هوشمندانه و چندوجهی، با به کارگیری روش‌های نوین اطلاعاتی و شگردهای ابتکاری، سرویس‌های بیگانه را مدیریت و فریب داد» و روح‌الله زم را دستگیر کرد.

ایران در سال ۲۰۱۹ و در عملیاتی که فعالان اهوازی آن را اقدامی انتقامجویانه در واکنش به حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح این کشور در اهواز توصیف کرده‌اند، کوشید حبیب جبر رهبر پیشین النضال را که اینک در دانمارک زندانی است، ترور کند، این در حالی است که جنبش النضال نقش داشتن در این حمله را هیچگاه رسما به عهده نگرفته است.

روز شنبه ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۸ همزمان با رژه نیروهای مسلح در اهواز، گروهی چهار نفره به سوی حاضران آتش گشودند. در این حمله مسلحانه ۲۴ نفر از جمله چند شهروند غیرنظامی کشته شده و حدود ۶۰۱ نفر دیگر زخمی شدند. یعقوب حر تستری، سخنگوی جنبش عربی آزادیبخش الاحواز در آن زمان به رسانه‌ها گفت: «این جنبش به دلایل سازمانی در حال حاضر مسئولیت این حمله مسلحانه را بر عهده نمی‌گیرد، ولی آن را یک عمل مشروع می‌داند.»

پلیس دانمارک چندی پس از این اظهارات، سه عضو عالیرتبه «جنبش عربی آزادیبخش الاحواز» را به ظن تمجید از دست‌اندرکاران حمله مسلحانه شهریور به رژه نظامی اهواز دستگیر کرد.

پیشتر نیز احمد نیسی معروف به احمد مولی (ابو ناهض) رهبر پیشین استقلال‌طلب عرب شاخه منشعب شده این النضال، روز چهارشنبه ۸ نوامبر ۲۰۱۷ در مقابل درب منزلش در شهر لاهه هلند به ضرب ۳ گلوله به ناحیه سر و سینه از سوى مهاجمان ناشناس به قتل رسید.

پس از این حادثه «جنبش عربی آزادیبخش الاحواز» با صدور بیانیه‌‌اى کوتاه اعلام کرد که «دست‌های خائن» دبیرکل این سازمان احمد نیسى را به قتل رسانده‌اند اما گروه یا دولتى را متهم نکرد در مقابل خانواده این فعال سیاسى عرب، بخش برون‌مرزی وزارت اطلاعات و وابستگان به این نهاد در خارج از کشور را به دست داشتن در این حادثه متهم کردند