ایران مانع پیوستن عربستان سعودی و قبرس به مذاکرات خلع سلاح شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ـ رویترز گزارش داد ممانعت ایران از شرکت عربستان سعودی و امارات متحده عربی در مذاکرات خلع سلاح سازمان ملل متحد موجب نگرانی دیپلمات‌ها درباره آینده این گفت‌وگوها شده است.


رویترز در گزارشی در روز سه شنبه نوشت که مذاکرات خلع سلاح پس از سال‌ها انسداد در حالی آغاز شده که ایران مانع شرکت نمایندگان ریاض و ابوظبی در این مذاکرات به عنوان ناظر شده است.


از سوی دیگر نیز آنکارا در پی اختلافات با قبرس از حضور نماینده این کشور ممانعت کرده است.


این خبرگزاری حرکت ایران را «خروجی قابل توجه از پروتکل‌های معمول سازمان ملل متحد» خوانده است.


نماینده ایران در این مذاکرات گفته عربستان سعودی از بستر این مذاکرات برای «پرت کردن حواس و کارزار اطلاعات غلط» استفاده می‌کرده است. او همچنین این کشور را «بزرگترین متجاوز نظامی در منطقه» خواند.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی که متحدان نزدیک یکدیگر در منطقه هستند در جنگ یمن که از سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز شده به مبارزه با نظامیان حوثی مورد حمایت ایران پرداخته‌اند.


از سوی دیگر نیز ترکیه و قبرس مدت‌هاست در مورد جدا شدن دولت ترکی قبرس در شمال جزیره اختلاف‌ نظر دارند.

رویترز نوشته نماینده عربستان سعودی در ژنو به درخواست اظهار نظر در زمینه اقدام ایران پاسخ نداد، اما قبرس از تصمیم ترکیه ابراز تاسف عمیق کرد.


این خبرگزاری نوشت تصمیم آنکارا و تهران با انتقاد برخی دیپلمات‌ها از جمله نمایندگان بریتانیا،‌ آمریکا، اتحادیه اروپا و هند مواجه شده است.


دبیرکل کنفرانس خلع سلاح این تصمیم را موجب «ناامیدی» خود دانست و نماینده بریتانیا این اقدام را «شروع پایان چندجانبه‌گرایی» خواند.