ایران مذاکره دوباره بر سر برجام و حضور طرف‌های جدید را رد کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ به دنبال اظهارنظر اخیر امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه که عربستان سعودی باید در هر مذاکره جدیدی بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی حضور داشته باشد، وزارت خارجه جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره جدید یا تغییر در طرف‌های توافق هسته‌ای وین را رد کرد.


رسانه‌های ایران روز شنبه ۱۱ بهمن از قول سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه آن کشور نوشتند توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ بین ایران و قدرت‌های جهانی یک توافق بین‌المللی چندجانبه است، که توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تایید شده و «غیرقابل مذاکره بوده و طرف‌های آن نیز مشخص و تغییرناپذیر هستند».


رئیس‌جمهور فرانسه روز جمعه در مصاحبه با شبکه العربیه، با بیان این که مذاکرات احتمالی آینده با تهران در مورد برجام بسیار سخت‌گیرانه خواهد بود، گفت برخی از شرکای قدرت‌های جهانی در منطقه مانند عربستان سعودی نیز باید در این مذاکرات حضور داشته باشند و نباید اشتباهی که در سال ۲۰۱۵ رخ داد تکرار شود.

پیش از این وزیر خارجه جدید ایالات متحده در نخستین نشست خبری خود در این مقام گفته بود در صورت بازگشت ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای ۱۳۹۴، آمریکا نیز به آن باز خواهد گشت.