ایران نماینده تعیین کرد؛ پرداخت ۱۵۰ هزار دلار خون‌بها برای یک خطای انسانی در اسرع وقت!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی طی حکمی نماینده ویژه‌ای برای پرداخت خسارت به خانواده بازماندگان پرواز هواپیمای اوکراینی تعیین کرد.


در حکم وزیر ترابری قید شده است “نظر به تعهد و تخصص در امور حقوقی” مهری صفری به عنوان نماینده ویژه وزیر و رئیس ستاد پرداخت خسارت به بازماندگان پرواز اوکراین منصوب می‌شود. در این حکم آمده است نماینده ویژه اجرای مصوبه پرداخت خسارت به بازماندگان قربانیان پرواز ۷۵۲ اوکراین را پیگیری خواهد کرد.


طبق این فرمان قرار است نماینده ویژه تعیین شده نتیجه پیگیری‌های خود را به صورت هفتگی و ماهیانه ارائه کند.

هیئت دولت قبلا در آذرماه تصویب کرد که خسارات مربوط به جانباختگان، بدون هیچ‌گونه تبعیض ناشی از ملیت و تابعیت براساس قوانین متبوع و قابل اعمال کشورهای جانباختگان، به ورثه و بازماندگان آنها پرداخت شود.


طبق تصمیم دولت وزارتخانه‌ راه و شهرسازی موظف شده‌ است با همکاری سایر نهادها پرداخت مبلغ ۱۵۰ هزار دلار یا معادل یورویی آن به خانواده و بازماندگان هریک از قربانیان را در اسرع وقت فراهم کند.


پرداخت این غرامت مانع از پیگیری جنبه کیفری موضوع در مرجع قضایی صلاحیت‌دار نخواهد بود.


جمهوری اسلامی تا سه روز شلیک به هواپیما را کتمان می‌کرد. سرانجام امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه، این واقعیت را تحت فشارهای جهانی و به دلیل شواهد غیرقابل انکار پذیرفت و “خطای انسانی” خواند.

بسیاری از پرسش‌ها هنوز در ارتباط با سرنگونی هواپیمای اوکراینی بی‌پاسخ مانده است از جمله درباره محاکمه افرادی که پس از سرنگونی این هواپیمای مسافربری دستگیر شدند دولت و مقامات قضائی سکوت اختیار کردند.