ایران و آمریکا در حال بررسی تبادل زندانیان؛ ۱۵ ایرانی در فهرست زندانی‌های تحریمی آمریکا

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ سخنگوی دولت جمهوری اسلامی می‌گوید تهران و واشینگتن در حال بررسی امکان تبادل زندانیان در سطح دیپلماتیک هستند.

علی ربیعی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ما مایل هستیم همه زندانیان تحریمی که به ناحق بازداشت هستند و در زندان‌های آمریکا به سر می برند و تعداد آن‌ها بیش از زندانیان آمریکایی در ایران است، بنابر ملاحظات انسان‌دوستانه آزاد شوند».

جمهوری اسلامی قبلا نیز اظهار آمادگی کرده بود که با آمریکا تبادل زندانی کند. البته در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ چنین تبادلاتی انجام شد، اما هم اکنون چند شهروند ایرانی-‌آمریکایی از جمله سیامک نمازی، و پدرش، باقر نمازی، مراد طاهباز، عماد شرقی و کارن وفاداری در ایران به حبس‌های طولانی محکوم شده‌اند.

جمهوری اسلامی شهروندان دوتابعیتی دیگری از کشورهای اتریش، بریتانیا، آلمان و فرانسه را با اتهامات امنیتی نیز در بازداشت دارد.

آمریکا و کشورهای یاد شده می‌گویند جمهوری اسلامی شهروندان خارجی را با مقاصد سیاسی گروگان گرفته است؛ موضوعی که جمهوری اسلامی آن را رد می‌کند.

گفته می‌شود ۱۵ شهروند ایرانی نیز به اتهام دور زدن تحریم‌ها در زندان‌های آمریکا هستند.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید اسفند پارسال اعلام کرد تماس‌ها با جمهوری اسلامی برای آزادی شهروندان دو تابعیتی آمریکایی آغاز شده است.