ایران و کره شمالی همکاری موشکی را از سر گرفته‌اند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، ایران و کره شمالی در گذشته نیز همکاری نزدیکی در زمینه توسعه فعالیت‌های موشکی و هسته‌ای داشتند اما گویا دوباره این همکاری را از سر گرفته اند ، رویترز می‌گوید این همکاری شامل انتقال قطعات کلیدی است که آخرین مورد آن در سال ۲۰۲۰ انجام شده است.

بنابر گزارش سازمان ملل که خبرگزاری رویترز نسخه‌ای از آن را مشاهده کرده است، ایران و کره شمالی همکاری در زمینه پروژه‌های توسعه موشک‌های دوربرد را از سر گرفته‌اند. این همکاری شامل انتقال قطعات کلیدی است که آخرین نمونه آن در سال گذشته میلادی انجام شده است.

ایران و کره شمالی در گذشته نیز همکاری‌های وسیعی در زمینه تکنولوژی موشکی و هسته‌ای داشتند.

این گزارش همچنین به گسترش برنامه‌های موشکی کره شمالی در سال ۲۰۲۰ اشاره دارد که ناقض تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور است.

ایران و کره شمالی هر دو هدف این تحریم‌ها هستند، اما همواره گزارش‌هایی در ارتباط با نقض تحریم‌ها از سوی دو کشور منتشر می‌شود. موشک‌های دوربرد از جمله موضوعات مورد نگرانی همسایگان ایران در منطقه به‌شمار می‌روند.

این درحالی است که کره شمالی در سال ۲۰۱۸ تونل‌های آزمایش هسته‌ای خود را منفجر کرد و ادعا کرد این اقدام ثابت می‌کند پیونگ‌یانگ به دنبال سلاح هسته‌ای نیست.

مقامات تهران که ادعای مشابهی دارند نیز اینگونه گزارش‌های سازمان ملل را رد می‌کنند.

به گزارش رویترز، مجید تخت روانچی، نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در واکنش به گزارش از سرگیری همکاری موشکی ایران و کره شمالی در نامه‌ای به سازمان ملل که در ماه دسامبر ارایه شده، «اطلاعات موجود در این گزارش را غلط و آمار آن را ساختگی» عنوان کرده است.