ایران ۹۰ درصد کشفیات تریاک جهان را به خود اختصاص داده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، سردار اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، گفت: بر اساس اعلام سازمان ملل سهم جمهوری اسلامی ایران از کشفیات تریاک در جهان هم‌اینک به ۹۰ درصد رسیده است.

به گزارش اعتمادآنلاین، سردار اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، گفت: سهم جمهوری اسلامی ایران از کشفیات تریاک جهان در گذشته ۷۶ درصد بود که با تلاش‌های انجام شده امسال به ۹۰ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همچنین ۶۷ درصد کشفیات مرفین جهان را دارد و این نشان از عزم جدی ما در مبارزه با موادمخدر است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: ایران اسلامی در حالی این میزان کشفیات مواد مخدر را به خود اختصاص داده که نه کشور مبدا و نه کشور مقصد موادمخدر است بلکه تنها در مسیر ترانزیت این مواد قرار دارد.

وی تصریح کرد: ایران اسلامی در خط مقدم مبارزه با جنایت علیه بشریت یعنی مبارزه با موادمخدر قرار دارد.

سردار مومنی اظهار داشت: سیستان و بلوچستان در خط مقدم جهانی مبارزه با مواد مخدر است که در این زمینه متحمل خسارت‌های جبران ناپذیری شده است. 

وی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران میلیاردها دلار در راه مبارزه با موادمخدر تا کنون هزینه کرده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: ۲ هزار کیلومتر از مرزهای سیستان و بلوچستان با دیوارکشی، سیم خاردار، حفر کانال و سیستم‌های الکترونیکی تا کنون انسداد شده است.

وی اظهار داشت: ایران اسلامی تا کنون ۳ هزار و ۸۰۰ شهید در راه مبارزه با موادمخدر تقدیم کرده است.

سردار مومنی تصریح کرد: کسانی که مدعی دفاع از بشریت هستند در راس آنها کشور آمریکا که نه تنها کمکی نمی‌کند بلکه با تحریم‌های ظالمانه مشکلاتی را برای ایران اسلامی در راه مبارزه با موادمخدر به وجود آورده است.

وی بیان کرد: به صورت سنتی نمی‌توان با موادمخدر مبارزه کرد و تحریم‌های ظالمانه آمریکا در این مسیر مشکلاتی را ایجاد کرده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: کل تولیدات موادمخدر افغانستان در سال ۲۰۰۱ حدود ۲۰۰ تن بود اما هم‌اینک به بیش‌از ۹ هزار تن رسیده است.

وی ادامه داد: ایران اسلامی برای نجات جامعه بشریت و جوانان کشورهای جهان دارد تلاش می‌کند اما تحریم‌های ظالمانه آمریکا برای ما مشکلاتی را در این زمینه ایجاد کرده است.

سردار مومنی اظهار داشت: تمام مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران هشدارهایی را در این زمینه به جامعه جهانی داده‌اند که تحریم‌های آمریکا مشکلاتی را در راه مبارزه با موادمخدر ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد: برای ایران اسلامی تفاوتی نمی‌کند که این موادمخدر به کدام کشورها ترانزیت می‌شود و با آن به طور جد مقابله می‌کند اما تحریم‌ها موانعی را در این راه به وجود آورده است.

وی بیان کرد: در مجامع بین المللی هشدارهای لازم در زمینه موادمخدر داده شده که البته سازمان ملل قول‌هایی در این رابطه به ما داده که همکاری می‌کند اما تا کنون ما جز کمک‌های اندک چیز دیگری را ندیده‌ایم.

بیش‌از ۵۵۰ تن مواد مخدر در کشور کشف شده است

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اظهار داشت: بیش‌از ۵۵۰ تن موادمخدر در هفت ماهه نخست سالجاری در کشور کشف شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال۱۵ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: همچنین ۱۵۴ تن موادمخدر در سیستان و بلوچستان در این مدت کشف شده که نسبت به پارسال افزایش ۲۵ درصدی را نشان می‌دهد.

سردار مومنی با اشاره به با مبارزه با موادمخدر در حوزه دریا اظهار داشت: پیگیرهایی با ستاد کل نیروهای مسلح انجام شده که از ظرفیت نیروهای مسلح در بحث مبارزه با موادمخدر در بخش دریا استفاده شود.

وی در رابطه با میزان همکاریهای مجامع بین المللی با ایران در رابطه با مبارزه با مواد مخدر گفت: مرکزی به نام مرکز منطقه‌ای درمان توسط سازمان ملل در نظر گرفته شده که تا ۲ ماه آینده در کشور افتتاح می‌شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: کمک‌های سازمان در مقایسه با حجم بسیار زیاد ایران در زمینه مبارزه با موادمخدر بسیار ناچیز است.

وی تصریح کرد: ایران از طرفی درگیر تحریم‌هاست و از طرفی هم می‌خواهد پیشرفت کند اما بسیاری از اعتبارات خود را در راه مبارزه با موادمخدر هزینه می‌کند.

سردار مومنی ادامه داد: بسیاری از اعتبارات کشور که باید به اقتصاد و پیشرفت کشور اختصاص یابد در بخش انسداد مرز و مبارزه با مواد مخدر هزینه می‌شود.