اینترپل: نام رضا کریمی در لیست قرمز ما قرار ندارد/ تشابه نام خانوادگی دو فرد معرفی شده

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ پلیس اینترپل گفت که نمی‌تواند تایید کند رضا کریمی در لیست قرمز افراد تحت تعقیب این سازمان قرار دارد.


پیشتر صدا و سیما طی گزارشی درباره انفجار سایت هسته‌ای نطنز با معرفی فردی به نام ‌رضا کریمی به عنوان عامل این «‌خرابکاری» گزارش داد که او از ایران خارج شده و تحت تعقیب اینترپل است.


به گزارش بی‌بی‌سی، کانال یک تلویزیون ایران عنوان کرده است که «رضا کریمی اندکی پیش از انفجار از ایران گریخت».


پلیس اینترپل نیز در واکنش به این خبر اعلام کرد که «نمی‌تواند تایید کند که رضا کریمی در فهرست قرمز فراری های تحت تعقیب این نهاد بین المللی قرار دارد.» ‏

این در حالی است که ایران اسرائیل را مسئول این حمله عنوان کرده و به دنبال این عملیات، فعالیت‌های هسته‌ای خود را در این سایت افزایش داده است.


همچنین صدا و سیمای جمهوری اسلامی در حالی فردی به نام رضا کریمی را به عنوان عامل «خرابکاری» اخیر در نطنز معرفی کرده که برخی رسانه‌های ایران بعد از انفجار ۱۲ تیرماه سال گذشته در این تاسیاست، از فردی به نام ارشاد کریمی به عنوان عامل انفجار یاد کرده بودند.


در مرداد ماه ۹۹ نیز برخی رسانه‌های جمهوری اسلامی ارشاد کریمی، یکی از پیمانکاران سایت اتمی نطنز، را به نقش داشتن در انفجار ۱۲ تیر در این سایت متهم کردند.


درباره فرد متهم به انفجار اخیر در نطنز هیچ اطلاعات بیشتری منتشر شده است اما ارشاد کریمی در گزارش‌‌های رسانه‌ای، بنیان‌گذار و مدیر عامل شرکت مهندسی مقیاس همیشه ردیاب معرف شده بود.


مقام‌های حکومت ایران هنوز توضیحی نداده‌اند که‌ آیا تشابه اسمی دو فرد متهم به «‌خرابکاری» در تاسیسات نطنز تصافی است یا آنها نسبت فامیلی با هم دارند.


یوسف طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان بعد از انفجار تیرماه گذشته گفته بود که احتمالا بمب در وسایلی که از سوی پیمانکار وارد این مجتمع شده کارگزاری شده است. او اعلام کرده بود که این وسایل برای تعمیر به خارج از کشور انتقال داده شده بود.

فریدون عباسی و علیرضا زاکانی، دو نماینده مجلس، نیز اعلام کرده اند که «میز بالانس» تاسیسات نطنز برای تعمیر به خارج از کشور منفجر شده و در آن بمب کارگذاری شده بود.


از سوی دیگر اسرائیل دخالت خود را در این عملیات نه تایید کرده و نه تکذیب ، اما رادیو اسرائیل به نقل از منابع اطلاعاتی خود گفت که این یک عملیات سایبری موساد بوده است.‏

این حمله اندکی در گرماگرم مذاکراتی صورت گرفت که قرار بود ایران و کشورهای ۵+۱ با هدف احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ مذاکراتی داشته باشد. ‏


اسرائیل با هرگونه دادن امتیاز به ایران مخالف است و می‌گوید مانع از آن خواهد شد که ایران به یک قدرت هسته‌ای تبدیل شود. ‏