اینجا دکل گم می‌شود آلبوم که سهل است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، به تازگی مسئولان مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ موزه گلستان متوجه شده‌اند یکی از آلبوم‌های تاریخی کاخ گلستان که از آلبوم‌های غنی این مجموعه و متعلق به دوره ناصری (قاجار) بوده، مفقود شده است. گویا امین اموال این بخش از مجموعه، متوجه نبودن آلبوم می‌شود.

به گزارش آفتاب یزد ، در این راستا آفرین امامی، مدیر کاخ گلستان گفت: «اواخر اسفندماه، امین انبار آلبوم خانه کاخ گلستان به بنده اطلاع داد، در آخرین انبارگردانی متوجه شده که یکی از آلبوم‌های کاخ گلستان که حاوی ۱۰۰ قطعه عکس کوچک بود را در انبارگردانی مشاهده نمی‌کند و اعلام کرد برای قطعیت به انبارگردانی دقیق آلبوم خانه کاخ گلستان نیازداریم ازاین رو انبار گردانی آلبوم خانه کاخ گلستان آغاز شده است. »

او افزود: «به جهت اینکه به انجام اقدامات حقوقی و قضائی برای پیشگیری از هرگونه مشکل سوء در آینده نیاز داریم، این اقدامات حقوقی و قضائی انجام شد و اطلاعات اثر مفقود شده برای پلیس اینترپل ارسال و مکاتبات لازم با واحدهای ذی‌صلاح وزارت میراث فرهنگی انجام شد و کار در دست پیگیری است.»

احتمال دارد آلبوم وجود داشته باشد

از سوی دیگر مدیرکل امور موزه‌ها از بررسی اشیائی خبر داد که در اختیار امین اموال است. محمدرضا کارگر گفت: «در حال حاضر در کاخ گلستان مشغول به انبارگردانی هستند و ذیحسابی مسئول این موضوع است. موضوع این آلبوم قاجاری در نظر قرار گرفته و اقدامات لازم انجام شده. شاید استفاده از واژه انبارگردانی درست نباشد اما در حال حاضر تمام اشیائی که در اختیار امین اموال قرار دارد در حال بررسی است تا آمار اصلی استخراج شود.»

کارگر معتقد است: «به نظر می‌رسد مشکل خاصی وجود نداشته باشد و این احتمال وجود دارد که این آلبوم وجود داشته باشد اما نیاز است پیگیری‌های لازم انجام شود. در این میان ذیحسابی باید پاسخگو باشد.»

واکنش عضو شورای شهر

علی اعطا، عضو هیئت رئیسه و سخنگوی شورای شهر تهران در توییتر نوشت: «دی ماه ٩٨ به بازدید عکسخانه کاخ گلستان رفتم. با گنجینه‌ای پنهان روبه رو شدم. طی بازدید، پیشنهاد کردم تصاویر تهران قدیم، در بیلبوردهای شهرى همان منطقه به نمایش در بیاید. مدیران موزه و شهردارى منطقه استقبال کردند. با شهردارى مکاتبه کردم. سازمان زیباسازى تعلل کرد و انجام نشد. امروز دیدم ایسنا از مفقود شدن یکی از آلبوم‌های ارزشمند کاخ گلستان خبر داده است.

مسئولان مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ موزه گلستان متوجه شده‌اند یکی از آلبوم‌های تاریخی این مجموعه متعلق به دوره ناصری مفقود شده، که گویا عکس هایى است که با دوربین ناصرالدین شاه به ثبت رسیده است. اهمیت محافظت از آثار ملی و گنجینه‌های ارزشمند در روزهایی که واگذاری تکه‌هایی از جنگل هیرکانی و دماوند خبر ساز شده، بیش از پیش احساس می‌شود. با توجه به سابقه مفقود شدن اشیای تاریخی در کاخ گلستان، به گمانم نمى توان نسبت به این خبر بى تفاوت ماند و مطالبه پاسخگویى نداشت.»

واکنش کاربران

گفتنی است که بیش از پنج سال قبل و در زمانی که کاخ اصلی مجموعه گلستان در اختیار یک تیم فیلمبردار برای ساختِ مجموعه‌ای تاریخی بود، دو گلدان در آن مجموعه مفقود شد که بعدها خبر دقیقی از سرنوشت آن‌ها منتشر نشد.از سوی دیگر پس از انتشار خبر گم شدن قدیمی‌ترین ظرف انیمیشن جهان که در شهر سوخته به دست آمده بود، در حدود ۱۰ سال قبل، در نهایت با حضورِ مسئول آن بخش از موزه، مشخص شد که این ظرف قدیمی در نقطه‌ دیگری از آن فضای موزه‌ای قرار داشته است. اکنون ماجرای گم شدن این آلبوم ناصری که به جهت تاریخی بودن آن از اهمیت به سزایی برخوردار است واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشته است.

یکی از کاربران نوشته است:« چه به سرقت رفته باشه و چه گم شده باشه نشان از بی‌مسئولیتی کارکنان و مسئولینش است»

کاربر دیگری گفته است:« چند هفته پیش هم خبر دزدیده شدن اشیای موزه مردم شناسی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست میشد و همینطور چند سال پیش گم‌شدن سه ظرف طلای باستانی از موزه تبریز منتشر شد و گم‌شدن گلدان‌های کاخ گلستان و غیره. حالا هم گم ‌شدن این آلبوم. سوال اینجاست که آیا مسئولین موزه‌ها واقعا اینقدر بیخیال هستند که اشیایی گم می‌شود و آقایان متوجه نمی‌شوند و زمانی هم که متوجه می‌شوند زمان مفقود شدن را نمی‌دانند.پس این همه دوربین مداربسته، دزد گیر، نگهبان و غیره برای چیست؟»

کاربر دیگر:«وقتی دکل نفتی با آن عظمت گم‌می‌شود و در مملکت با این عظمت آب از آب تکان نمی‌خورد، گم شدن آلبوم کاخ موزه گلستان سهل است»، «خبر کوتاه است اما عمیق! آلبوم ناصری کاخ گلستان مفقود شد درسته که دکل گم شد و اتفاق خاصی نیفتاد اما با اون همه دوربین و مراقبت محسوس و نامحسوس مطمئناً گم نشده پیچونده شده»