این کار با دولت رئیسی خطرناک است!

✍️سید علی مجتهدزاده

از همان ابتدا هم برای بسیاری روشن بود که بخش زیادی از مخالفت‌خوانی‌ها و سنگ‌اندازی‌ها پیش پای برجام و FATF نه از سر دلسوزی و حتی داشتن تحلیل فنی، بلکه به دلیل گروکشی سیاسی بود. اتفاقا همین گروکشی‌ها هم در قفل شدن اقتصاد کشور و زمین خوردن دولت حسن روحانی بسیار موثر بود.

مضاف بر این در همین سال‌های اخیر بخشی از طرفداران آقای رئیسی بارها و بارها از لزوم آتش زدن برجام و مقابله جدی‌تر با غرب و این دست سیاست‌های تقابلی سخن گفته بودند. در این مورد هم برای بسیاری از ناظران روشن بود که این حرف‌ها چیزی بیشتر از شعارهای تو خالی و سر صدا برای زدن دولت روحانی و پیشروی جریان اصلاحات نبود.

حالا که قرار است از نیمه مرداد ابراهیم رئیسی و همین جریانی که مخالف برجام و FATF و تنش‌زدایی خارجی بود، زمام کار اجرای را در دست بگیرد، بخشی از طرفداران دولت روحانی و اصلاح‌طلبان کم کم موجی را راه انداخته‌اند با این مبنا که دولت آقای رئیسی باید طبق وعده‌ها و شعارهای قبلی‌اش زیر برجام و معاهدات بین‌المللی بزند، FATF را هم کاملا رد کند تا ببینیم توان اداره اقتصاد را دارد یا خیر؟

به نظر نگارنده این بازی خطرناکی است. بله، قبول دارم که جریان مخالف حسن روحانی حتی به بهای قربانی شدن معیشت مردم از این دست مسایل گروکشی سیاسی کرد. احتمالا هم در دولت بعدی اقداماتی را خواهیم دید که ارتباطی با این دست شعارها نخواهد داشت. اما تا وقتی مسایلی مانند برجام و FATF برای اقتصاد کشور اهمیت حیاتی دارند بهتر است آرزو کنیم دولت بعدی تن به اجرای آنها بدهد. فارغ از اینکه کارگزاران و حامیانش قبل از آن چه می‌کردند.

اگر بخشی از این جریان مسایل ملی را در گروکشی‌های جناحی قربانی کرده، نباید همین اتفاق عینا توسط جریان مقابل و کسانی که خواهان اصلاح هستند تکرار شود. اقتصاد کشور و اوضاع معیشتی جامعه ما در وضعیتی نیست که بتواند ادامه این دعواها را تحمل کند.

سخن کوتاه با برخی که این دست مسایل را مطرح می‌کنند این است که نقد کردن تناقض بین شعارها و رفتارهای جریان اصولگرا خوب است، اما اگر در تناقض با شعارهای قبلی، رفتاری انجام داد که خیر و مصلحت عمومی در آن بود بهتر است مورد استقبال قرار بگیرد. چه بهتر که مساله FATF کشور حل شود و یا برجام به شرایط بازدهی اقتصادی برسد، حالا اگر دولت روحانی نشد دولت رئیسی.

ما حق داریم طلبکار آن جریان باشیم که چرا هشت سال بابت این مسایل از اقتصاد کشور گروکشی کردید اما اگر می‌خواهند در این راستا قدمی بردارند، به خاطر منافع ملی حق نداریم کاری کنیم که پشیمان شوند. این کاری خطرناک است که باید از آن حذر داشت.