باج دهی به اژدهای زرد؛ ۵۹ نماینده مجلس: شرکت‌های چینی در ایران معافیت مالی بگیرند، شرکت‌های اروپایی خسارت بدهند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ۵۹ نماینده مجلس جمهوری اسلامی، طرحی موسوم به “ﺣﻤﺎﯾﺖ ﺍﺯ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﮔﺬﺍﺭﯼ ﺧﺎﺭﺟﯽ ﺿﺪ ﺗﺤﺮﯾﻤﯽ” را امضا کرده‌اند که در صورت تصویب، احتمالا شرکت‌های چینی برای فعالیت در ایران معافیت مالیاتی می‌گیرند و مشمول برخی مشوق‌ها می‌شوند.

بر اساس این گزارش، طبق این طرح، شرکت‌های خارجی که از تحریم‌های آمریکا پیروی نکرده‌اند و در زمان تحریم‌ها بیشترین همکاری را با ایران داشته‌اند، بعد از این هم برای سرمایه‌گذاری و همکاری، مشمول معافیت و مشوق می‌شوند و در جریان سرمایه‌گذاری خارجی در اولویت هستند. اما شرکت‌هایی که در این دوره به تحریم‌ها تن داده‌ و از بازار ایران رفته‌اند، ﺑﺎﯾﺪ تنبیه ﺷوند و بازگشت آنها ﻣﺸﺮﻭﻁ ﺑﻪ ﺗﻌﻬﺪ ﻭ ﺟﺒﺮﺍﻥ ﺧﺴﺎﺭﺕ است و باید جریمه بدهند.

در این طرح مشخصا به خروج توتال فرانسه از پارس جنوبی اشاره شد که چند میلیارد دلار خسارت به رژیم اسلامی حاکم‌ بر ایران وارد کرده است. لذا نباید از این موضوع به سادگی گذشت. از سال ۹۷ به بعد و همزمان با تشدید تحریم‌ها، شرکت‌های بسیاری از جمله خودروسازی، لوازم خانگی و پتروشیمی از ایران خارج شدند.

این ۵۹ نفر که به فراکسیون چین در مجلس ایران شبیه‌اند گویا نمی‌دانند در زمانی «جریمه برای شرکت‌های خارجی برای ورود به بازار ایران» پیشنهاد می‌دهند که میزان سرمایه‌گذاری‌ مستقیم خارجی در ایران در سال ۲۰۲۰ به کمترین رقم در ۱۷ سال گذشته رسیده است.

به گفته کارشناسان، منابع داخلی ایران برای ایجاد رشد اقتصادی کافی نیست و به جذب سرمایه خارجی نیاز دارد. در حالی که هنوز تحریم‌ها برطرف نشده و شرکت‌های خارجی برای حضور در ایران اعلام آمادگی نکرده‌اند، مجلس طرح جریمه آنها را در دست بررسی دارد.