بارگیری اولین محموله نفتی ایران با دور زدن تنگه هرمز

پایگاه خبری / تحلیلی نگام اولین محموله نفتی ایران در سواحل جاسک در دریای عمان و با دور زدن از تنگه هرمز روز سه‌شنبه بارگیری شد.

در میانه اوج‌گیری تنش‌های ایران با آمریکا و کشورهای عرب منطقه، همچنین تهدید ایران به بستن تنگه هرمز، جمهوری اسلامی طرح احداث خط لوله ۱۰۰۰ کیلومتری از گوره به بندر جاسک را با هزینه ۱.۵ میلیارد یورویی برای دور زدن تنگه هرمز و بارگیری نفت از دریای عمان آغاز کرد.

وزارت نفت ایران روز سه‌شنبه ۲۹ تیرماه اعلام کرد این طرح فعلاً با ظرفیت انتقال روزانه ۳۰۰ هزار بشکه فعال شده، اما ظرفیت آن به یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

تکمیل خط لوله ۱.۵ میلیارد یورویی در دوران تحریم‌ها در حالی است که ایران با بحران مالی و مشکلات اقتصادی چشمگیری مواجه است و اصولاً بارگیری روزانه ۳۰۰ هزار بشکه معادل کمی بیش از ۱۰ درصد ظرفیت صادرات نفت ایران است.

امارات و عربستان نیز در میان تهدیدهای ایران برای بستن تنگه هرمز پروژه‌های مشابهی را راه‌اندازی کردند تا بخشی از صادرات نفت خود را با دور زدن تنگه هرمز انجام دهند.

مسعود کرباسیان، معاون وزیر نفت ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد پنجشنبه، ۳۱ تیرماه عملیات بارگیری و صادرات نخستین محموله نفت ایران از جاسک و دریای عمان انجام می‌شود.

شرکت ردیابی نفتکش‌ها، تانکر ترکرز، نیز در صفحه توئیتر خود تصویری ماهواره‌ای از یک نفتکش ایرانی در بندر جاسک را منتشر کرده که در حال بارگیری نفت است. البته این شرکت می‌گوید چهار مخزن نفت (با ظرفیت ذخیره دو میلیون بشکه) که در ساحل ساخته شده، به نظر خالی می‌آید. احتمالاً ایران مستقیماً از خط لوله نفت و گوی شناور، نفت را به نفت‌کش منتقل می‌کند.