بار دیگر عدم تسلط قالیباف بر مسائل سیاسی به اثبات رسید / قالیباف در همین مدت کوتاه بارها ثابت کرده کوچکتر از جایگاه ریاست جمهوری و حتی ریاست مجلس است

دستپاچگی سردار محمدباقر قالیباف و همفکرانش در مجلس برای موضعگیری علیه بیانیه مشترک سازمان انرژی اتمی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بار دیگر عدم تسلط وی بر مسائل سیاسی را به اثبات رساند.

تذکر سریع رهبری که توصیه کرد بین مجلس و دولت دوصدائی نباشد و اختلاف را حل کنند، با توجه به حمایت شورای عالی امنیت ملی از بیانیه مشترک آژانس و سازمان انرژی اتمی و اینکه این بیانیه هیچ تضادی با قانون مصوب مجلس ندارد، موجب عقب‌نشینی مجلس شد.

روز دوشنبه مجلس با بیش از ۲۲۰ رأی تصویب کرده بود پرونده استنکاف دولت از اجرای مصوبه مجلس در مورد پروتکل الحاقی و نظارت آژانس بر فعالیت‌های اتمی را به قوه قضائیه ارسال نماید.

اما اکنون قالیباف از روسای کمیسیون‌های امنیت ملی و انرژی مجلس خواسته تا “کمیسیون حل اختلاف” تشکیل دهند.

بنابر دستور رئیس مجلس، “کمیسیون حل اختلاف” موظف است با “محوریت دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و در تعامل با نهادهای مرتبط دولتی”، این مسئله را پیگیری و نتیجه را در اسرع وقت به وی و صحن مجلس گزارش کنند.

حسین شریعتمداری، مدیر موسسه کیهان با دفاع از توافق هسته‌ای ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و انتقاد از تصمیمات مجلس اعلام کرد “اختلاف پیش آمده به آسانی قابل حل بود و به این حجم از اعتراض نیازی نداشت”.

سردبیر کیهان با اشاره به سخنان رهبر ایران نوشت که توافق مورد اشاره با دخالت و نظر شورای عالی امنیت ملی صورت پذیرفته است.

سفر افتضاح آور قالیباف به روسیه و عملکرد پر مساله او در همین مدت کوتاه مجلس یازدهم ، بارها ثابت کرده که او کوچکتر از جایگاه ریاست جمهوری و حتی ریاست مجلس است و گویا به همین لحاظ گروه های اصولگرا دیگر مانند گذشته به او به عنوان گزینه اصلی و جدی در انتخابات ریاست جمهوری آتی نگاه نمی کنند.