بازار ارز؛ نرخ دلار، سرگردانِ اخبار متناقض مذاکرات/ با اخبار درمانی کاهش قیمت دلار صرفا هیجانی و زودگذر است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ دور چهارم مذاکرات برجام در شرایطی آغاز شده که اخبار متناقض وین بازارهای ایران را دچار نوسان کرده است. اخباری که حالا محمود واعظی، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری آن را مانع ریزش قیمت دلار می‌داند! پیش از این هم اخبار نادرستی مانند آزادسازی منابع بلوکه شده ایران قیمت ارز را کاهشی کرده و حسن روحانی هم از کاهش قیمت دلار تا ۱۵ هزار تومان گفته بود.

روزنامه توسعه ایرانی نوشت: با وجود این کارشناسان بازار ارز اعتقاد دارند که با اخبار درمانی کاهش قیمت دلار صرفا هیجانی و زودگذر است و برای کاهش واقعی قیمت دلار باید ارزش ریال تقویت شود. فرآیندی که البته سخت و زمان‌بر است.

اخبار متناقض از برجام این روزها بیشتر از همیشه شنیده می‌شود. عصر دیروز CNN خبری مبنی بر آزادسازی یک میلیارد دلار از دارایی‌های ایران را منتشر کرد. پیش از این المیادین دوبار به نقل از منبع آگاه ایرانی خبر داد که ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران آزاد می‌شود و زندانی‌های ایران و آمریکا مبادله می‌شوند. این رسانه همچنین از آزادسازی ۴۰۰ میلیون پوند از منابع ایران در بریتانیا خبر داد. ولی همه این خبرها از سوی طرف‌های مذاکره رد شد.

این اخبار اما قیمت دلار را در بازار تهران بالا و پایین می‌برد تا آنجا که بهای دلار چهارشنبه هفته گذشته به کمترین رقم از مرداد پارسال تاکنون رسید و وارد کانال ۲۰ هزار تومان شد.در همین زمان اما پرس‌تی‌وی اعلام کرد که مذاکرات ایران و آمریکا به دلیل اختلاف‌های اساسی بین دو کشور به بن‌بست خورده است و همین خبر دوباره دلار را به کانال قیمت ۲۱ هزار تومان برگرداند.

همین اخبار فضا را برای دلالان ارز مهیا کرد تا بلکه روند ریزشی قیمت را متوقف کرده و شرایط را برای ماندگاری بیشتر قیمت‌ها در این حوزه فراهم آورند. البته حتی رفت و برگشت قیمت دلار نیز نتوانست شمار فروشندگان را کاهش دهد و بازار در روزهای پایانی هفته، در شرایطی که بسیاری از واحدهای صنفی به واسطه شیوع کرونا تعطیل بودند، با موج فروشندگان روبرو بود. همین امر سبب شده است که برخی فعالان بازار ارز و کارشناسان از ورود بخشی از دلارهای ذخیره شده در خانه‌ها به بازار خبر بدهند.

در برخی آمارها میزان ذخایر دلارهای خانگی بین ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. به این ترتیب ورود دلارهای خانگی خود اتفاقی بسیار بزرگ برای بازار ارز تلقی می‌شود. نکته اما اینجاست که در صورت تداوم نااطمینانی‌ها ممکن است روند ورود دلارهای خانگی به بازار متوقف شود.

افزایش قابل توجه حجم نقدینگی در شرایط کنونی یکی از عوامل تضعیف قدرت پول ملی است. برخی کارشناسان به استناد حجم نقدینگی قیمت واقعی دلار را در محدوده ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان می‌دانند.