بازار سرمایه با روند فعلی چشم‌انداز روشنی ندارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ شاخص بورس در آخرین ساعات معاملاتی روز شنبه، ۴ مرداد نزدیک بیش از ۵۴ هزار واحد رشد کرد روی کانال یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحدی ایستاد. ابهام در همین نقطه آغاز می‌شود؛ در حالی سهامداران حقیقی از  جهش شاخص   ارزش سهامشان در بازار سرمایه خرسند هستند که بسیاری از تحلیلگران بازار سرمایه چشم انداز خوشی را برای این بازار  متصور نیستند.

به گزارش روزنامه اینترنتی فراز ، مدیرعامل کارگزاری بانک دی نیز از این رشد غیر منطقی نگران و معتقد است: « ارزش  سهام شرکت‌ها در بازار به اشتباه با معیار نقدینگی تعیین می‌شود؛ هر چه عدد نقدینگی موجود در بازار سرمایه بزرگتر می‌شود ارزش سهام نیز رشد می‌کرد؛ این  روند عاقبت خوشی ندارد».

ارزش سهام بر اساس نقدینگی تعیین نشود!

او برای مصداقی‌تر شدن اظهار نظر خود این طور  توضیح داد: « برای مثال، می‌گوییم ارزش ذاتی سکه ۵ میلیون تومان است اما مردم دوست دارند سکه را ۱۱ میلیون تومان بخرند!  این کار هموار کردن بستر سفته بازی است.چنین اتفاقی در بازار سرمایه رخ می‌دهد، ما می‌گوییم ملاک قیمت‌گذاری سهام باید بر اساس  ارزش ذاتی شرکت‌ها باشد نه حجم نقدینگی موجود در این بازار».

به گفته این دست‌اندرکار بازار سرمایه: « از ابتدای سال تا کنون رقمی در حدود ۶۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی از سوی حقیقی‌ها ( سرمایه گذاران خرد)  به بازار سرمایه  وارد شده است. تاکید می‌کنم در شرایطی که حجم کل نقدینگی در کشور ۲۶۰۰ هزار میلیارد تومان است، ورود این حجم نقدینگی به بازار سرمایه چندان نا متعارف نیست، اما به طور یقین نمی‌تواند مبنای تعیین ارزش سهام شرکت‌ها قرار گیرد».

انحراف زیاد است

به باور این تحلیلگر بازار سرمایه :« انحراف در بازار سرمایه بسیار بیش از آن چیزی خواهد بود که تصورش را داشتیم.  در واقع معاملات بازار بر اساس فروضی انجام می‌شود که به اثبات رساندن آن چندان راحت نیست؛ همه قیمت‌گذاری‌ها تنها با یک فرمول  به نام ارزش جایگزینی انجام می‌شود که معیار آن بر مبنای اصول کارشناسی نیست».

او صحبت‌های خود را اینطور ادامه می‌دهد: «  انتقاد من حتی ناظر بر ارزش سهام شرکت‌های پر حجم است و این مساله نشان می‌دهد  که بازار سرمایه تا چه اندازه از معیارهای صحیح سرمایه‌گذاری و قیمت‌گذاری سهام دور افتاده است؛ در یک مقطعی حباب در سهام شرکت‌های دولتی عرضه شده در بازار سرمایه مشاهده می‌شد، اما باید بگویم حالا این انحراف به طور عمومی مشاهده می‌شود».

نگران اصلاح قیمت‌ها هستیم

به گفته این آگاه بازار سرمایه در بسیاری از مواقع ارزش جایگزینی سهام یک شرکت تنها ۱۰ واحد است؛ اما در نهایت ۲۵  واحد بالا می‌آید. بدون شک در این فضا باید مراقب برگشت رو به عقب و اصلاح قیمت‌ها نیز باشیم.

او در خصوص نقش دولت در کاهش هیجان کاذب بازار سرمایه نیز افزود: « دولت تصمیم‌های خوبی  در این باره گرفته است، با مکانیزم‌های تشویقی سهام شناور شرکت‌ها را کنترل می‌کند و همچنین تسریع در روند  افزایش سرمایه شرکت‌ها  را در اختیار سازمان بورس وشورای عالی بورس  قرار داده است. اما در این میان  وقتی  هدف افزایش حجم نقدینگی و درآمد زایی باشد نوسانات منفی در کل اقتصاد کشور ایجاد خواهد کرد».