بازار سوت ‌و کور لوازم ‌خانگی و قسطی های بی رونق / رشد ۷۰ درصدی قیمت طی ۸ ماه و افت ۸۰ درصدی تقاضا در بازار لوازم خانگی رقم خورده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، اخیراً رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی گفته است:‌ «وضعیت بازار لوازم‌خانگی سوت‌وکور است و برخی از کسبه به دلیل گرانی‌ها ورشکست شدند.» این گفته‌ها در حالی است که جدیدترین آمارها بیانگر رشد ۷۰ درصدی قیمت انواع لوازم‌خانگی تا انتهای آبان ماه است، موضوعی که سبب شده تقاضا نیز در این بازار چیزی در حدود ۸۰ درصد افت کند.

موج ورشکستگی‌های فروشندگان لوازم‌خانگی

به گزارش فراز، روز گذشته دبیر انجمن صنفی توزیع‌کنندگان لوازم‌خانگی با اشاره به رکود شدید در بازار لوازم‌خانگی گفت: به دلیل کاهش قدرت خرید مردم برخی از واحدهای صنفی لوازم‌خانگی را اقساطی می‌فروشند. برخی‌های دیگر به دلیل گرانی کالاها ورشکست شدند.

«اکبر پازوکی» افزود: «چنانچه وضعیت بازار لوازم‌خانگی راکد و این رویه ادامه‌دار باشد بیکاری افزایش و روند تعطیلی فروشگاه‌های لوازم‌خانگی بیشتر می‌شود.»

او خاطرنشان کرد:«متأسفانه قیمت کالاها آن‌قدر گران شده است که واحدهای صنفی هم نمی‌توانند کالاهای جدید را جایگزین کالاهای قدیمی کنند.»

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی همچنین در پاسخ به این پرسش که حال برای اینکه وضعیت قیمت‌ها بازار لوازم‌خانگی سامان یابد، چه باید کرد؟ گفت:«مواد اولیه برای تولیدکنندگان در کشور وجود دارد اما قیمت‌ها گزاف است. برای برون‌رفت از این شرایط تولیدکنندگان لوازم‌خانگی باید به‌جای یک شیفت کاری سه شیفت کار کنند. با افزایش میزان تولید، عرضه لوازم‌خانگی به بازار افزایش می‌یابد و قیمت لوازم‌خانگی ارزان می‌شود.»

این گفته‌های پازوکی در رابطه با باب‌شدن فروش اقساطی لوازم‌خانگی در حالی بیان می‌شود که او بیش از یک ماه پیش در گفتگویی اظهار داشت: «قیمت سه قلم لوازم‌خانگی ایرانی یعنی یک یخچال ساید بای ساید، لباس‌شویی و ظرف‌شویی حدود ۸۰ میلیون تومان است، فروشندگان لوازم‌خانگی آن‌قدر سرمایه ندارند که بخواهند کالاها را اقساطی به مردم بفروشند.»

باب‌شدن دوباره فروش اقساطی لوازم‌خانگی به سبب شرایط رکودی بازار در شرایطی است که در سال‌های گذشته به سبب آرامش حاکم بر این بازار رواج داشت اما در حدود بیش از دو سال گذشته با توجه به افزایش قیمت ارز و تأثیر آن در صنعت لوازم‌خانگی نمایندگی‌ها یا بنگاه‌های لوازم‌خانگی حاضر نبودند اجناس را اقساطی به متقاضیان عرضه کنند. بااین‌همه اما فروشندگان لوازم‌خانگی به نظر می‌رسد این بار برخلاف گذشته به جهت رکود عمیق بازار و احتمال ورشکستگی، روی به این شیوه از فروش آورده‌اند.

۷۰ درصد افزایش قیمت طی ۸ ماه

در رابطه با شرایط این روزهای بازار لوازم‌خانگی نایب‌رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی نیز در اواسط هفته گذشته گفته بود: میزان لوازم‌خانگی در بازار بسیار زیاد است اما تقاضایی برای آن وجود ندارد.

«محمدحسین اسلامیان» افزود: نه‌تنها کاهش نرخ ارز در ماه‌های اخیر باعث کاهش قیمت مواد اولیه نشده بلکه قیمت‌ها در ماه‌های اخیر افزایش نیز داشته است.

وی در مورد وضعیت بازار لوازم‌خانگی اظهار داشت: میزان لوازم‌خانگی در بازار بسیار زیاد است اما تقاضایی برای آن وجود ندارد. تقاضا نسبت به هشت‌ماهه گذشته حدود ۸۰ درصد افت کرده است. با توجه به اینکه تقاضا وجود ندارد قیمت‌ها هم ثبات پیداکرده است. نایب‌رئیس اتحادی فروشندگان لوازم‌خانگی بابیان اینکه افزایش قیمت که از سال گذشته آغازشده بود تا مهرماه ادامه داشت و بعدازآن به ثبات رسید، افزود:‌«افزایش قیمت نسبت به هشت‌ماهه گذشته حدود ۷۰ درصد بوده است. کارخانه‌ها امروز هم مواد اولیه را به قیمت ماه‌های پیش که نرخ‌ها افزایش‌یافته بود، می‌خرند.»

بنا بر اظهارات مقامات صنفی و مشاهدات و آمارهای موجود شرایط جاری در بازار لوازم‌خانگی علی‌رغم قوت گیری ساخت داخل طی سال‌های گذشته و افزایش ظرفیت سازندگان در سال جاری اما در حوزه قیمتی به‌سوی نرفته که فروشندگان و خریداران را راضی کرده باشد و امروز شاهد شرایطی دو سر رکود در این بازار هستیم.