بازخوانی یا تحریف تاریخ توسط سایت آیت‌الله؛ بررسی موضوع مذاکره مستقیم با آمریکا در دیدار خامنه‌ای و رفسنجانی در سال ۹۱/خامنه‌ای: رفسنجانی در شورای عالی امنیت ملی گفت برای استدلال‌های من جوابی ندارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسه روز پیش از روی کار آمدن دولت جدید، سایت رسمی آیت‌الله خامنه‌ای با انتشار “نماهنگی” با عنوان “عبرت آیندگان” می‌گوید “برای نخستین ‌بار” بخش‌هایی از صحبت‌های رهبر ایران را در دیدار با اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال ۱۳۹۱ منتشر کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، تاریخ این ویدئوی کوتاه و تقطیع شده بیستم فروردین ۱۳۹۱ ذکر شده است که لابلای صحبت‌های آقای خامنه‌ای در باره رابطه با آمریکا در زمان‌های دیگر به نمایش درمی‌آید.

در تکه اول رهبر ایران در جلسه‌ای با حضور آقای هاشمی رفسنجانی دیده می‌شود که می‌گوید “من استدلال‌هایی دارم برای رد این نظر” که منظور مذاکره مستقیم و ارتباط با آمریکاست.

“با خود ایشان در جلسات متعددی صحبت کردم، صدای آقای هاشمی در شورای عالی امنیت ملی ضبط است که گفتند فلانی (یعنی آقای خامنه‌ای) در این زمینه استدلال‌هایی دارد که ما جواب آن استدلال‌ها را نداریم.”

بعد هم به نظر می‌رسد آقای هاشمی می‌گوید: “بله من گفتم”.

پس از نمایش صحبت‌های مشابه آقای خامنه‌ای در زمان‌های دیگر، بخش دیگری از این دیدار با زیرنویس به نمایش درمی‌آید که آقای هاشمی رفسنجانی می‌گوید: “آقای روحانی یک چیزی تهیه کرد، دو تا قائمه که منافع و ضررها را آورده بود.”

آقای خامنه‌ای در جواب می‌گوید: “ضررها تویش نبود، فقط منافع بود. آقای روحانی در یک ستونی ده پانزده مورد منافع را ذکر کردند، شما هم چند مورد اضافه کرده بودید به خط شریف خودتان”.

آقای رفسنجانی می‌گوید: “یک بخش کوچک از ضررها هم بود.”

تقریبا سیزده ماه بعد از این نشست، صلاحیت آقای هاشمی که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود برای انتخابات ریاست‌جمهوری تائید نشد.

مسئله مذاکره با آمریکا

در اولین ماه‌های ریاست جمهوری حسن روحانی گزارش شد مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا از ماه‌ها قبل و در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، محرمانه آغاز شده بود، یعنی همان زمانی که آقای خامنه‌ای در این نشست در رد آن استدلال می‌کرد.

آن مذاکرات بعد علنی ادامه یافت و منجر به توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی و اجرای برجام در سال ۱۳۹۴ شد.

خرداد امسال آقای روحانی گفته بود آقای خامنه‌ای اجازه آن مذاکرات را پیش از دولت او صادر کرده بود. محمود احمدی‌نژاد هم سال ۹۷ گفت با آن مذاکرات در آن زمان موافق نبوده است.

ساعاتی پیش از انتشار این ویدئو، حسن روحانی در آخرین جلسه هیات دولت قبل از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی گفته بود رهبر جمهوری اسلامی ۱۳ دی‌ماه پارسال “برای بازگشت آمریکا به برجام و ما هم به تعهداتمان، به ما اعلام کرده بودند که چه کاری انجام بدهیم، البته قبل از آن هم خصوصی به من فرموده بودند، بعد از آن هم ایشان علنی در سخنرانی روز اول فروردین اعلام کردند.”

“می‌توانستیم براساس همان دستورات و چارچوب اجرا کنیم و تحریم را برداریم اما در جای دیگر گرفتار شدیم و الان جای بحث آن نیست. اگر این اتفاق نیفتاده بود امروز در شرایط بهتری دولت را به اتمام می‌رساندیم.”

آقای خامنه‌ای چهارشنبه پیش در آخرین دیدار با دولت دوازدهم گفته بود “در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد” و “از این تجربه باید آیندگان استفاده کنند”؛ اشاره مستقیمی به دولت ابراهیم رئیسی که پنج‌شنبه پس از مراسم تحلیف در مجلس، قوه مجریه را به دست می‌گیرد.

این در حالی است که مذاکره ایران و قدرت‌های جهانی در وین با هدف رفع تحریم‌های ایران و احیای برجام، بعد از شش دور بدون نتیجه متوقف شده و ایران گفته است بعد از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی از سر گرفته می‌شوند.

ایران و آمریکا در این مذاکرات غیرمستقیم و با واسطه بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان (گروه ۱+۴) گفتگو کردند.